Ultimatumi i eurodeputetit rumun, thirrje Mogherinit: Shqipërisë t’i hapen negociatat

Shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini është gjendur në Sofje përballë revoltës së eurodeputetit rumun Viktor Boshtinaru, i cili ka deklaruar se tashmë fjalët nuk mjaftojnë dhe koha nuk pret për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, në një kohë që fuqi të tjera po ushtrojnë presion mbi rajonin duke nënkuptuar Rusinë dhe Turqinë.

Të dy shtetet, Shqipëria dhe Maqedonia, sipas eurodeputetit Boshtinaru duhen vlerësuar për rolin pozitiv që kanë luajtur
në zhvillimet në rajon.

Në përgjigjen e saj, Mogherini ka shprehur bindjen personale që në Qershor Shqipëria dhe Maqedonia do të nisin bisedimet e anëtarsimit në BE.

Madje Mogherini ka deklaruar se këto dy shtete mund të anëtarësohen në familje brenda vitit 2025 nëse ecin në ritmin e reformave të kërkuara.

“Përsa i përket vitit 2025, nuk është një afat apo target, por një prespektivë e besueshme. Kjo kohë e mundshme anëtarësimi është e vlefshme jo vetëm për të dy shtetet të cilët aktualisht janë në diskutimin e kapitujve të negocimit, por edhe për të dy shtetet e tjera që mund të hapin negociatat në muajt në vijim. Personalisht besoj se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë do të nisin në fund të presidencës bullgare të BE-së”– tha Mogherini.

Shqipëria dhe Mali i Zi janë vlerësuar nga Brukseli edhe për rreshtimin e tyre 100 përqind në krah të politikës së jashtme të BE-së, duke aplikuar sanksionet ndaj Rusisë, gjë që nuk ka ndodhur me shtetet e tjera të rajonit. /Klan Plus/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ultimatumi i eurodeputetit rumun, thirrje Mogherinit: Shqipërisë t’i hapen negociatat
Ultimatumi i eurodeputetit rumun, thirrje Mogherinit: Shqipërisë t’i hapen negociatat
https://1.bp.blogspot.com/-gGb8nYJN2og/WooS2YqoxAI/AAAAAAAACEw/cRJLr9BSTAMzF7VDBzBva6oF6aT9tOXeQCLcBGAs/s640/boshtinaru.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-gGb8nYJN2og/WooS2YqoxAI/AAAAAAAACEw/cRJLr9BSTAMzF7VDBzBva6oF6aT9tOXeQCLcBGAs/s72-c/boshtinaru.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ultimatumi-i-eurodeputetit-rumun.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ultimatumi-i-eurodeputetit-rumun.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy