Urat në Shqipëri, Lame: Sot bien vetë, dikur duhej dinamit për ti rrëzuar se nuk bëheshin me tender

Sa herë ka reshje dhe përmbytje, duhet të mendosh edhe për ndonjë urë te shembur. Madje përmbytjet e fundit nuk kursyen edhe dy ura qindra vjeçare, Monumente të Kulturës. Urat e kategorisë së Parë, ajo e Ura Orgockës ne Kolonjë dhe ajo e Hoshtevës në Zagori u shembën plotësisht duke i hequr listës së pasurive dy vlera të parikuperueshme sipas ekspertëve.

Artan Lame, veprimtar i shoqërise civile për mbrojtjen e trashëgimise kulturore shqiptare, thotë se nuk ka qenë gjithmonë kështu. Dikur thotë ai, kur urat nuk bëheshin me tender, duhej dinamit për ti rrëzuar.

Lame: “Sot urat na bien vete, mjaft te mos kujdesesh per to, por ka qene nje kohe qe duhej t’u vije dinamitin qe te binin.Sapo me mberriti Medalja e Divisionit 36 italian qe operoi ne keto anet tona gjate Luftes se Madhe, sic i thonin Luftes I Boterore deri sa filloi e dyta, qe doli edhe me e madhe.Ne foton e pare, ura e Kurt pashes ne Berat, apo sic i thone sot Ura e Gorices. Ne korrik 1918, e hodhen ne ere Austriaket gjate terheqjes drejt veriut. Italianeve, kur e moren Beratin duke avancuar nga jugu, duhet t’u kete bere aq pershtypje, sa e kane vendosur edhe ne medaljen perkujtimore te Divizionit, imazhin e saj te rrenuar (foto 2).Harku i rrezuar u ndreq shpejt e shpejt, aq shpejt sa u rrezua serisht ne vitin 1938 (foto 3), per t’u ndrequr mire e bukur serisht, kesaj rradhe nga inxhiniere italiane dhe me parate e kredise SVEA. Dhe nuk ra me, sepse nuk e bene me tender”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Urat në Shqipëri, Lame: Sot bien vetë, dikur duhej dinamit për ti rrëzuar se nuk bëheshin me tender
Urat në Shqipëri, Lame: Sot bien vetë, dikur duhej dinamit për ti rrëzuar se nuk bëheshin me tender
https://4.bp.blogspot.com/-qLenVNRo4YE/WoofZA1IA6I/AAAAAAAACIM/Vdqm5QFeVh4yFrb_WIn2on8XbQT56acFgCLcBGAs/s640/28058745_2003333626600133_1860104791684400327_n-300x300.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-qLenVNRo4YE/WoofZA1IA6I/AAAAAAAACIM/Vdqm5QFeVh4yFrb_WIn2on8XbQT56acFgCLcBGAs/s72-c/28058745_2003333626600133_1860104791684400327_n-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/urat-ne-shqiperi-lame-sot-bien-vete.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/urat-ne-shqiperi-lame-sot-bien-vete.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy