Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek

Nisur nga deklaratat e presidentit grek një ditë më parë, për çështjen e detit, ligjin e luftës dhe çështjen çame, ka patur zëra se në këto bisedime nuk kanë munguar “kërcënimet” e Greqisë për një veto në BE ndaj integrimit të Shqipërisë.

Gjatë një interpelance me një grup studentësh të ekselencës, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati i ka dhënë përgjigje këtij shqetësimi të ngritur.

“Është shumë e vërtetë që BE për raste të tilla, sa i takon integrimit, merr vendime unanime. Nevojitet një konsensus për vendimin për negociatat për anëtarësimin e një vendi në BE. Nuk e kemi ndjere vetë të kërcënuar në këto bisedime që zhvillohen prej vitesh, pasi ne besojmë se nuk është në interesin strategjik të Greqisë që të përdorë një politikë bllokuese ndaj Shqipërisë, sikundër në interesin tonë strategjik është që Greqia të jetë një prej mbështetësve tanë kryesore në rrugën e anëtarësimit në BE.

Greqia është vendi ku i mbajt Samiti i Selanikut në 2003 ku u hartuan instrumente të rëndësishëm për procesin e zgjerimit, apo liberalizimit të vizave. Edhe gjatë presidencës së BE, Greqia ka dhënë mbështetje për Shqipërinë.

Ne kemi rënë dakord me palën greke për të diskutuar më në detaje çështjet që kanë të bëjnë me procesin e integrimit”, u shpreh ministri Bushati./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek
Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek
https://4.bp.blogspot.com/-a1V2dTLFmXw/WnmXDAJ0ZTI/AAAAAAAARqU/nTQ-4m1BTl8RX_rwc3rugLscuxvM6FDlACLcBGAs/s640/ggs-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-a1V2dTLFmXw/WnmXDAJ0ZTI/AAAAAAAARqU/nTQ-4m1BTl8RX_rwc3rugLscuxvM6FDlACLcBGAs/s72-c/ggs-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/veto-kunder-integrimit-te-shqiperise-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/veto-kunder-integrimit-te-shqiperise-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy