Vuçiç: Serbia dëshiron kompromis me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, i cili është duke qëndruar për një vizitë zyrtare në Bullgari, tha gjatë takimit me Presidentin bullgar, Rumen Radev, se Serbia është e gatshme për arritjen e një zgjidhje me kompromis të problemit me Kosovën.

Vuçiq shtoi se anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian në vitin 2015 është caku kryesor i shtetit serb, dhe se vendi i tij do të bëjë çmos për të përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara, duke shtuar që Serbisë i është vënë një kriter shtesë i cili nuk ekziston për shtetet e tjera, dhe ai është gjetja e një zgjidhje të problemit me Kosovën.

“Ne duam të arrijmë një kompromis, mirëpo për të arritur këtë, nuk duhet vetëm vullneti i njërës palë, sepse çdo kompromis kërkon pajtimin dhe vullnetin e të paktën dy e nganjëherë edhe më shumë palëve” theksoi Vuçiq.

Ai shtoi se Serbia nuk do të pranojë asnjëherë të dalë e humbur nga pakti për arritjen e një marrëveshje me Kosovën.

“Nëse dikush mendon se zgjidhja është që Serbia të humbë gjithçka, dhe pala tjetër të marr gjithcka- dhe kjo vetëm për të qenë të kënaqur palët tjera e shteti Serb të mbes i poshtëruar, atëherë ne mendojmë që nuk do të ketë zgjidhje atje, dhe kjo më së shumti është arsyeja pse ne jemi në favor të një kompromisi, prandaj jemi mirënjohës edhe ndaj shtetit Bullgar i cili është i interesuar për problemet e shtetit serb, dhe sfidat tona” përfundoi Vuciq.

Ndryshe, shteti i Bullgarisë për momentin mban kryesimin e BE-së, mandat ky që do të zgjasë deri më 30 qershor të këtij viti./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiç: Serbia dëshiron kompromis me Kosovën
Vuçiç: Serbia dëshiron kompromis me Kosovën
https://1.bp.blogspot.com/-WNQpZnWi2Tg/WpClgQwaG9I/AAAAAAAACY0/wc9JYfmqKP0_IlFGIry-1GUZ_RgrqH3PQCLcBGAs/s640/vucic-730x480-548x360.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-WNQpZnWi2Tg/WpClgQwaG9I/AAAAAAAACY0/wc9JYfmqKP0_IlFGIry-1GUZ_RgrqH3PQCLcBGAs/s72-c/vucic-730x480-548x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vucic-serbia-deshiron-kompromis-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vucic-serbia-deshiron-kompromis-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy