Vuçiq: Serbët nuk do ta pranojnë pavarësinë e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE

Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se serbët nuk do të pranojnë pavarësinë e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE. Dhjetë vjet pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Vuçiç thotë se një zgjedhje e tillë është vënë përpara Serbisë gjatë gjithë kohës.

“Por ajo që unë jam duke thënë, kudo, por sidomos në Bruksel, është se shqiptarët e konsiderojnë Kosova territori të saj, ashtu edhe serbët, e cila është në përputhje me kushtetutën tonë”, tha Vuçiq.

Kur u pyet nga Reuters se si e interpretoni deklaratën e Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabrielle se Serbia do të bëhet anëtare e BE vetëm nëse pranohet pavarësinë e Kosovës, Vuçiç tha se ky nuk është i vetmi opsion.

“Unë mendoj se ka më shumë modele për Kosovën, njerëzit i shohin gjërat më të thjeshta dhe thonë -” ajo pjesë e territorit është e jona, jo e tyre, kështu është “.

Ka shumë modele të ndryshme që njëra ose tjetra palë do ta pranonte vështirë, është e vështirë të pranohet, dhe ky është modeli më i mirë, por për këtë, ende duhet shumë dialog, shumë vullnet politik në Prishtinë dhe jo vetëm në Beograd, por edhe në Bruksel, për të arritur një kompromis”, tha presidenti i Serbisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiq: Serbët nuk do ta pranojnë pavarësinë e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE
Vuçiq: Serbët nuk do ta pranojnë pavarësinë e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE
Vuçiq: Serbët nuk do ta pranojnë pavarësinë e Kosovës në këmbim të anëtarësimit në BE
https://4.bp.blogspot.com/-KTVNw_IdBBY/WoiWUgPzK8I/AAAAAAAAS-U/MgJcElw49ysL18B-OYi2jVp_tZ-7OchtACLcBGAs/s640/tgrhytuj-1200x630-640x336.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-KTVNw_IdBBY/WoiWUgPzK8I/AAAAAAAAS-U/MgJcElw49ysL18B-OYi2jVp_tZ-7OchtACLcBGAs/s72-c/tgrhytuj-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vuciq-serbet-nuk-do-ta-pranojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vuciq-serbet-nuk-do-ta-pranojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy