Vulin kërcënon Malin e Zi: Mos dërgoni ushtarë në Kosovë, sepse cenoni stabilitetin e Ballkanit

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka kërkuar prej Malit të Zi të mos dërgojë ushtarë në Kosovë, sepse në këtë formë do të cenonte marrëdhëniet me Serbinë dhe stabilitetin e Ballkanit.

Këshilli për Mbrojtjen dhe Sigurinë e Malit të Zi ka zbuluar propozim vendimin rreth dërgimit të një zyrtari ushtarak në Kosovë në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it.

Është paraparë përfshirja e dy oficerëve të shtabit, njëra prej të cilave do të jetë në Komandën e Misionit në Prishtinë dhe tjetri në Komandën Rajonale të Misionit në Shkup.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari në lidhje me të, ministri serb i Mbrojtjes tha se “më e mira është që t’iu sugjeroj shtetit malazez dhe Ministrisë së Mbrojtjes, që ta mendojnë edhe një herë këtë vendim dhe mos të dërgojnë ushtarë në Kosovë”.

Autoritetet malazeze, siç po e konsideron Vulin, “e dinë shumë mirë se Kosova është pjesë e shtetit serb në bazë të Rezolutës 1244 të OKB-së”.

Ministri edhe njëherë u “kërkoi autoriteteve malazeze të përmbahen dhe të mos dërgojnë oficerë në Kosovë, pasi që në kë formë po e pengojnë edhe dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës”.

Ai më tutje pohoi se në këtë formë do ta destabilizojnë rajonin tonë dhe nuk do të ndihmojnë në përmirësimin e marrëdhënieve mes Malit të Zi dhe shtetit të Serbisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vulin kërcënon Malin e Zi: Mos dërgoni ushtarë në Kosovë, sepse cenoni stabilitetin e Ballkanit
Vulin kërcënon Malin e Zi: Mos dërgoni ushtarë në Kosovë, sepse cenoni stabilitetin e Ballkanit
https://1.bp.blogspot.com/-aQBy_97S-ZA/WngaEa__DjI/AAAAAAAARik/TWS7VubBj1o89VRfE-ZgN4CpNV_k95MNgCLcBGAs/s640/auto_Army_Montenegro1517606434-780x439.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-aQBy_97S-ZA/WngaEa__DjI/AAAAAAAARik/TWS7VubBj1o89VRfE-ZgN4CpNV_k95MNgCLcBGAs/s72-c/auto_Army_Montenegro1517606434-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vulin-kercenon-malin-e-zi-mos-dergoni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/vulin-kercenon-malin-e-zi-mos-dergoni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy