Xhafaj: Rreziku i kthimit të vizave nuk ekziston! Në Shqipëri kemi 40 grupe kriminale

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka deklaruar se nuk ekziston rreziku i kthimit të vizave për Shqipërinë. Xhafaj theksoi se numri i azilkërkuesve ka rënë me 30% dhe nuk ka aasnjë rrezik për vizat.

“Nuk ekziston çështja e vizave, jam shumë i sigurtë. Numri i azilkërkuese është ulur me 30%. Kyr problem nuk ekziston as me Francën, as me Holandën, as me Belgjikën. Flas me përgjegjësi të plotë. Kam kontakte me qeveritë e këtyre vendeve dhe ky problem nuk ekziston”, deklaroi Xhafaj

Ministri i Brendshëm tha se goditja e krimit, në radhë të parë është shqetësim i tij, dhe jo i vendeve të huaja. Prandaj jam ministër, që të zgjidh këtë problem

“Grupet kriminale nuk janë shqetësim i Francës, Gjermanisë dhe Holandës, por është shqetësimi im. Prandaj jam ministër, që të zgjidh këtë problem. Jemi të fokusuar tek grupet kriminale. Kemi ndërtuar raport të shkëlqyer me vendet e BE dhe kjo është çështje besimi në nivel institucional”, deklaroi Xhafaj

Xhafaj: Në Shqipëri kemi 40 grupe kriminale

Ministri i Brëndshëm, Fatmir Xhafaj ka deklaruar se në Shqipëri operojnë 40 grupe kriminale. Një grup i strukturuar kriminal ka rreth 20 persona. Xhafaj deklaroi se në Europë ka rreth 5 mijë grupe kriminale, mbi 60 % janë pjesë e vendeve të BE. Keto grupe nuk kanë lindur sot.

“Grupet kriminale shqiptarë nuk janë më ato të viteve 90, as të 97-ës më kallashnikov. Janë në një fazë të re. Në Europë ka 5 mijë grupe të strukturuara kriminale, mbi 60 % janë pjesë e vendeve të BE. Sipas standardeve të Europol kemi 15 grupe kriminale, por sipas statistikave tona janë rreth 40 grupe kriminale”, tha Xhafaj

I ftuar në ‘Opinion’, Xhafaj foli edhe për ngjarjet e fundit kriminale.

“Atentati me eksploziv në Shkodër për llogari të një grupi kriminal në Elbasan. Ngjarja për shkak të llogarive të tyre për trafikun e drogës. Bëhet fjalë për trafik jashtë Shqipërisë, jo brenda. Ngjarjët kriminalë të fundit, për shkak të konflikteve të drogës në shtetet e botës“

Në Elbasan policia gaboi, tha ministri i brendshëm, prandaj morëm masa të forta atje.

“Ata që u shkarkuan në Elbasan nuk e meritonin të ktheheshin në postë drejtuese. Ka firmosur Haki Çakos sigurisht”, deklaroi ai

Xhafaj: Qazim Sejdini ruhet nga policia

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka thënë se kryetari i Bashkisë së Elbasanit Qazim Sejdini është duke u mbrojtur nga policia.

“Qazim Sejdini ka një nivel mbrojtje për shkak të një kërcënimi që ka pasur një moment të caktuar. Nuk i di detajet dhe hollësitë sepse nuk e kam parë cështjen me imtësi pasi nuk është detyra ime, është e strukturës përgjegjëse“, deklaroi Xhafaj./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Xhafaj: Rreziku i kthimit të vizave nuk ekziston! Në Shqipëri kemi 40 grupe kriminale
Xhafaj: Rreziku i kthimit të vizave nuk ekziston! Në Shqipëri kemi 40 grupe kriminale
https://1.bp.blogspot.com/-Zw7fhiA7Ev4/WoYhNZb-LlI/AAAAAAAAB3U/CxoOdCEwQDUq1TjdPlsg2aRSl_-Pir02gCLcBGAs/s640/xhafaj-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Zw7fhiA7Ev4/WoYhNZb-LlI/AAAAAAAAB3U/CxoOdCEwQDUq1TjdPlsg2aRSl_-Pir02gCLcBGAs/s72-c/xhafaj-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/xhafaj-rreziku-i-kthimit-te-vizave-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/xhafaj-rreziku-i-kthimit-te-vizave-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy