Zëvendëskancelari austriak: Kosova është Serbi

“Kosova padyshim që është pjesë e Serbisë”, ka thënë zëvendëskancelari i Austrisë, njëherësh kryetar i FPO, Heinz-Christian Strache.

Ai kështu ka deklaruar në një intervistë të dhënë për mediumin serb, Politika, pak para se ta zhvillojë edhe vizitën zyrtare në Serbi, përcjell Klan Kosova.

Ministri i Shërbimeve Civile dhe Sportit në Austri thuhet të ketë pohuar se ka kritikuar ashpër njohjen që shteti austriak i ka bërë pavarësisë së Kosovës.

“Njohja e Kosovës nga Beogradi është punë e Serbisë. Do të ishte gabim i madh nëse do të bëhej presion ndaj Serbisë në këtë drejtim. Austria duhet të luajë rolin e ndërmjetësuesit si një vend neutral”, ka thënë Strache.

Ai ka theksuar se serbët që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës kanë të drejtë për vetëvendosje ose autonomi, por që kjo do të kërkonte negociata të gjata, dhe se Kosova sipas tij në këtë çështje është e pamëshirshme./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7992,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,419,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zëvendëskancelari austriak: Kosova është Serbi
Zëvendëskancelari austriak: Kosova është Serbi
Zëvendëskancelari austriak: Kosova është Serbi
https://1.bp.blogspot.com/-IJ2VekJzTmU/WoGl6FuOw4I/AAAAAAAASe0/dsIkyipnncQeKD9W7E_z0MukeApV5bL3gCLcBGAs/s640/strache-nikolic-ansa-1200x630.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-IJ2VekJzTmU/WoGl6FuOw4I/AAAAAAAASe0/dsIkyipnncQeKD9W7E_z0MukeApV5bL3gCLcBGAs/s72-c/strache-nikolic-ansa-1200x630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/zevendeskancelari-austriak-kosova-eshte_12.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/zevendeskancelari-austriak-kosova-eshte_12.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy