143 vjet më parë lindi diplomati më i madh shqiptar

15 mars 1875, është dita kur lindi Faik Konica, një prej propaganduesve më të mëdhenj të çështjes kombëtare.

Konica jo vetëm luftoi për çështjen shqiptare por ai ishte një studiues i historisë kombëtare dhe i gjuhës shqipe, i cili e pasuroi këtë të fundit me botimet e tij fantastike.

Noli e cilësonte një “njeri me kulturë të lartë”, ndërsa Apolineri e quante “enciklopedi shëtitëse”, diplomatin më të madh shqiptar që kemi njohur deri më sot.

Ai solli një model të ri në mendësinë shqiptare, me esetë e tij të shkëlqyera, stilin e tij të përkryer.

Konica ishte një politikan me orientim të mirëfilltë perëndimor, ashtu sikurse ishte kultura e popullit të cilit i takonte.

Ndërroj jetë me mejtimin se ju jeni njerëzit që më keni kuptuar më qartë në këtë dhe. Nuk do të më tretë dheu, nëse ti imzot Noli dhe ti Lamja im i vogël dhe gjithë ata që e quajnë veten shqiptarë nuk do ta çojnë kufomën time të tretet në tokën mëmë. Kam lënë menjanë edhe harxhimet e rrugës për trupin pa jetë dhe shumën për dy metra vend në Shqipëri”, thuhet në testamentin e Konicës./g.s-Dritare.net/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 143 vjet më parë lindi diplomati më i madh shqiptar
143 vjet më parë lindi diplomati më i madh shqiptar
https://1.bp.blogspot.com/-oD1vo_7Ngkw/WqrNT1hnMqI/AAAAAAAAU4E/vmJUcC3pMhEFHwEwVHTCso1ZU4SbxI-qwCLcBGAs/s640/Faik-Konica-ngjyra-678x381-640x360.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-oD1vo_7Ngkw/WqrNT1hnMqI/AAAAAAAAU4E/vmJUcC3pMhEFHwEwVHTCso1ZU4SbxI-qwCLcBGAs/s72-c/Faik-Konica-ngjyra-678x381-640x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/143-vjet-me-pare-lindi-diplomati-me-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/143-vjet-me-pare-lindi-diplomati-me-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy