27 vite nga rivendosja e marrëdhënieve me Shqipërinë, si e kujton ambasada amerikane

Si sot, 27 vite më parë më 1991 u rivendosën marrëdhëniet diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.

 

Këtë datë historike e kujton ambasada amerikane në Tiranë.

Pas një ndërprerjeje prej 52 vjetësh, Ministri i Jashtëm shqiptar Muhamet Kapllani dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit Raymond G.F. Seitz nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi në Washington, më 15 mars 1991.

Në atë ceremoni, Seitz tha: “Marrëdhënia midis vendeve tona fillon me vitet e hershme të këtij shekulli, kur Presidenti (Woodrow) Wilson i ofroi mbështetjen amerikane shtetit të ri shqiptar.


Marrëdhënia nuk u harrua kurrë nga mijëra amerikanët me origjinë shqiptare…të cilët mbajtën lidhje me atdheun e tyre gjatë gjithë këtyre viteve.”/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11438,Camëri,133,Editorial,2616,Ekonomi,709,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1826,Iliridë,377,Kosovë,3471,Kulture,925,Luginë,77,Moti,2,Politik,2314,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,561,Video,678,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 27 vite nga rivendosja e marrëdhënieve me Shqipërinë, si e kujton ambasada amerikane
27 vite nga rivendosja e marrëdhënieve me Shqipërinë, si e kujton ambasada amerikane
27 vite nga rivendosja e marrëdhënieve me Shqipërinë, si e kujton ambasada amerikane
https://2.bp.blogspot.com/-y1QRSS5K-LI/Wqqo88qkWwI/AAAAAAAAU2s/4fJnP_gCQjA0jaasSryr4GTNvhDVYmH9gCLcBGAs/s640/29243913-10155443382110838-6946820829153853440-n_1521130251-871442.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-y1QRSS5K-LI/Wqqo88qkWwI/AAAAAAAAU2s/4fJnP_gCQjA0jaasSryr4GTNvhDVYmH9gCLcBGAs/s72-c/29243913-10155443382110838-6946820829153853440-n_1521130251-871442.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/27-vite-nga-rivendosja-e-marredhenieve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/27-vite-nga-rivendosja-e-marredhenieve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy