35 mijë “pengesat” e shqipes, VMRO nuk tërhiqet nga amendimet

Opozita maqedonase nuk tërhiqet nga moria e amendamenteve të paraqitur për shqyrtim në Parlament, si strategji për të mos kaluar ligji i gjuhëve, ku ndër të tjera parashikohet ngritja e shqipes në një gjuhë zyrtare.

Kreu i VMPO-DPMNE, Hristijan Mickoski thotë se pret nga Kuvendi që të respektojë procedurat dhe të shqyrtohen të 35 mijë amendamentet që ka paraqitur forca e tij politike për ligjin në fjalë.

“Ne në harmoni me procedurat kemi parashtruar amendamente. Ato amendamente kanë hyrë në procedurë parlamentare. Presim respektimin e Rregullores, respektim të ligjeve dhe Kushtetutës. Si parti angazhohemi për respektimin e së drejtës dhe s’do tolerojmë asgjë tjetër”, thotë ai.

Ligji kaloi në votimin e parë, por Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov refuzoi ta dekretojë atë duke e vlerësuar këtë ligj në kundërshtim me Kushtetutën e vendit. Pas këtij veprimi të Presidentit u parashtruan 35 mijë amendamentet e VMRO-DPMNE-së.

Nga partia e Mickoskit kanë propozuar ngritjen e një grupi pune me ekspertë nga e drejta kushtetuese për të vlerësuar ligjin, por Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev e refuzon këtë.

“Për ne është i papranueshëm për shkaqe parimore dhe pragmatike, sepse në Maqedoni ekziston Gjykata Kushtetuese dhe nëse diçka është në kundërshtim me Kushtetutën, për këtë do të duhet të flasë Gjykata Kushtetuese”, shprehet Zaev.

Nga partitë shqiptare të gjithë janë pro këtij ligji, por kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi përjashton një “plan B”, për të kaluar ligjin duke shmangur amendamentet e VMRO-së./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 35 mijë “pengesat” e shqipes, VMRO nuk tërhiqet nga amendimet
35 mijë “pengesat” e shqipes, VMRO nuk tërhiqet nga amendimet
https://4.bp.blogspot.com/-m66Ty3eXGyg/WqcTO2HSeqI/AAAAAAAADvM/SjYBzQLOCr8eurpFq9xmLGk4kxlRlmVRQCLcBGAs/s640/vmro-300x300.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-m66Ty3eXGyg/WqcTO2HSeqI/AAAAAAAADvM/SjYBzQLOCr8eurpFq9xmLGk4kxlRlmVRQCLcBGAs/s72-c/vmro-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/35-mije-pengesat-e-shqipes-vmro-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/35-mije-pengesat-e-shqipes-vmro-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy