7 Marsi, sot festohet Dita e Mësuesit

Sot në të gjitha trevat shqiptare festohet 7 Marsi, dita e mësuesit.

Një festë e cila i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe universiteteve.

Kjo festë kombëtare nisi 128 vjet më parë, më 7 mars 1887, pasi në Korçë u hap Mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe.

Që nga ajo ditë, 7 marsi festohet në Shqipëri si dita e mësuesit, për të përkujtuar atë ngjarje të rëndësishme kulturore dhe historike.

Në këtë ditë institucionet e vendit organizojnë evente të ndryshme për mësuesit, ndërkohë që këta të fundit si një traditë e nisur para shumë vitesh, festojnë fillimisht me nxënësit e tyre.

Stafi "Zgjohu Shqipytar" iu uron festën të gjithë mësuesve shqiptarë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 7 Marsi, sot festohet Dita e Mësuesit
7 Marsi, sot festohet Dita e Mësuesit
7 Marsi, sot festohet Dita e Mësuesit
https://2.bp.blogspot.com/-7Ww6KA614Tg/Wp-eRow4_bI/AAAAAAAAUHM/1BrJ7gTp3QUDQmNPFAnvmnmZG-XK8lHTgCLcBGAs/s640/shkolla-e-pare.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-7Ww6KA614Tg/Wp-eRow4_bI/AAAAAAAAUHM/1BrJ7gTp3QUDQmNPFAnvmnmZG-XK8lHTgCLcBGAs/s72-c/shkolla-e-pare.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/7-marsi-sot-festohet-dita-e-mesuesit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/7-marsi-sot-festohet-dita-e-mesuesit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy