A ishte Demarkacioni kushti i fundit për liberalizimin e vizave?

Me ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, Kosovës i hapet mundësia e perspektivës evropiane, duke nisur me procesin e liberalizimit të vizave, thonë analistët politikë në Prishtinë.


Sipas tyre, përmbyllja e Demarkacionit me Malin e Zi, paraqet një zhvillim të rëndësishëm për Kosovën. Analisti, Albert Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës, tha për radion Evropa e Lirë:

“E mira e gjithë këtij procesi është që gradualisht Kosova po i përcakton kufijtë e saj shtetëror. Kjo është ndoshta pjesa më e rëndësishme e ratifikimit të kësaj marrëveshjeje, për shkak se liberalizimi i vizave është proces i cili mund të ndodhë dhe mund të hiqet pastaj. Është e drejt e BE-së që t’u jap ose jo vendeve liberalizimin e vizave, nëse kjo mundësi pra keqpërdoret edhe mund të humb si e drejtë”, tha Krasniqi.

Ndërkaq, Petrit Zogaj, drejtor ekzekutiv i organizatës “Fol”, thotë se Kosova është vonuar shumë me ratifikimin e kësaj marrëveshjeje. Sipas tij, tani mekanizmat institucionalë duhet të angazhohen maksimalisht, në mënyrë që të mos ketë zvarritje të reja në procesin e liberalizmit të vizave. Por a është Demarkacioni i vetmi problem që ndalonte liberalizimin e vizave?

“Ne kemi nivel shumë të lartë të korrupsionit. Ne kemi një sistem të gjyqësisë dhe prokurorive të cilat nuk kanë një pavarësi të duhur për të funksionuar. Qytetarët e Kosovës nuk kanë qasje në drejtësi, ashtu siç mund të kenë një pjesë e qytetarëve të Bashkimit Evropian, apo siç kanë shtetet demokratike, që e kanë një demokraci funksionale”, tha Zogaj.


Sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, përqendrimi ndër vite vetëm në temën e Demarkacionit, ka bllokuar edhe shumë procese e çështje të rëndësishme për vendin dhe fatin europerëndimor të Kosovës…/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11438,Camëri,133,Editorial,2616,Ekonomi,709,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1826,Iliridë,377,Kosovë,3471,Kulture,925,Luginë,77,Moti,2,Politik,2314,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,561,Video,678,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A ishte Demarkacioni kushti i fundit për liberalizimin e vizave?
A ishte Demarkacioni kushti i fundit për liberalizimin e vizave?
https://3.bp.blogspot.com/-mE68VPM0HBw/WrRKj5wa28I/AAAAAAAAE6Q/6ztGD5AUN80s54AhG4dnDPzD-NZyqc1VgCLcBGAs/s640/1FEBBEA9-AD5F-490C-A1C4-50BB19F31773_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-mE68VPM0HBw/WrRKj5wa28I/AAAAAAAAE6Q/6ztGD5AUN80s54AhG4dnDPzD-NZyqc1VgCLcBGAs/s72-c/1FEBBEA9-AD5F-490C-A1C4-50BB19F31773_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/a-ishte-demarkacioni-kushti-i-fundit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/a-ishte-demarkacioni-kushti-i-fundit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy