Anëtarësimi i Shqipërisë në BE, flet Aleksis Tsipras: Ja qëndrimi zyrtar i Greqisë

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka informuar homologët e tij në samitin e Bashkimit Europian, mbi negociatat që Greqia po zhvillon me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Pata rastin t’i informoj drejtëpërdrejtë homologët e mi mbi negociatat që po zhvillojmë në kohë reale, me Shqipërinë, por edhe me Maqedoninë”, tha Tsipras gjatë konferencës për shtyp pas përfundimit të samitit të radhës.

Tsipras sqaroi se këto negociata dypalëshe janë në zhvillim e sipër, dhe pastaj deklaroi: “Qëndrimi ynë është konstant. Hapja e negociatave për anëtarësim me këto dy vende do të jetë e mundur vetëm nëse do të përmbushen gjithë kushtet dhe kriteret e dakorduara nga Këshilli i Bashkimit Europian”.

Shefi i qeverisë greke u ndal më gjatë në çështjen e Maqedonisë, nisur dhe nga fakti që ministri i jashtëm grek ishte në Shkup për takime me palën maqedonase dhe shqiptarët e atjeshëm.

“Posaçërisht me Shkupin kërkojmë një kompromis të ndershëm, që do të jetë i doboishëm jo vetëm për të dy vendet, por edhe për Europën në tërësi”, tha Tsipras.

Kryeministri grek theksoi se do të jetë një ngjarje shumë e rëndësishme Samiti i Sofies për Ballkanin perëndimor që do të mbahet në muajin maj, ndërsa shtoi se edhe në samitin e radhës të qershorit, do të diskutohet për zgjerimin e BE-së. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Anëtarësimi i Shqipërisë në BE, flet Aleksis Tsipras: Ja qëndrimi zyrtar i Greqisë
Anëtarësimi i Shqipërisë në BE, flet Aleksis Tsipras: Ja qëndrimi zyrtar i Greqisë
https://3.bp.blogspot.com/-MHrpQcMmwvI/Wrb0SjqDLZI/AAAAAAAAFEA/o5PTykP-H9MfFrS17AuHsJOjuxPinhK1wCLcBGAs/s640/Aleksis-Cipras.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-MHrpQcMmwvI/Wrb0SjqDLZI/AAAAAAAAFEA/o5PTykP-H9MfFrS17AuHsJOjuxPinhK1wCLcBGAs/s72-c/Aleksis-Cipras.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/anetaresimi-i-shqiperise-ne-be-flet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/anetaresimi-i-shqiperise-ne-be-flet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy