Arvanitët në radhët e ushtrisë së Napoleonit

Nga Fahri Xharra - Një libërth i autorit A. Gurra “ Tabori prej shqiptarësh në radhet e ushtrisë së Napoleonit” i shtypur në Sofje të Bulgarisë nga Shtypshkronja dhe libraria”Mbrodhësia “K. Luarasi në vitin 1912.

Pra edhe një dokument që e vërteton që Napoleoni kishte shqiptarë në radhët e ushtrisë së tij.
Libërthi fillon :” Në numrinin 9-10 të revistës “istorike -ushterore “ që botohet në rusisht në Kiev është i botuar artikulli me titullin e lartë shënuar. Artikulli është shkruar nga një Zonjëzë si çkuptohet nga frazat e shkruara mjaft albanofilike ( shqiptar-dashëse fxh). Kjo zonjëz, kemi shpresë që të zbulojë shumë faqe historike të kombit tonë të cilat t`ua tregoj lexonjesve Rus duke i shtyrë që me këto të ndiejnë simpati mi kombin tonë. Por – vazhdon A. Gurra , ne shumë faqe të historisë nuk i dimë as vetë andaj duhet’ia dimë për të mirë për përpjekjet dhe remimet e saja në arkivat e bibliotekave qe nga i nxjerr për ne.

Kjo zonjëzë sipas autorit quhet Melania E. Slanbçenko dhe pasi tregon se ç`janë dhe si janë shqiptarët nxjer një fjalë të Napoleonit si model :

Pastaj tregon se si ato vise u pushtuan nga Ali Pasha të cilin e quan luftëtar të rreptë që mbante miqësinë me Anglinë dhe Rusinë. Nga shkaku që kishte miqësi me ato dy shtete Ali Pasha e refuzoi miqësinë me Napoleonin.

Me 6 Shtator të motit 1807 gjeneralët e njoftuan Napoleonin për masat e marra dhe formimin e dy brigadave shqiptare në Korfuz..
Zonja Slançensko, sipas A. Gurres i shënon të gjithë krerët e rekrutuar si Marko Boçarin dhe Foto Xhavelen


Libërthi i zotit A. Gurra përfundon kështu: Këndonjesi i këtij artikulli ia di per të mirë zonjës Slabçensko dhe besoj qe edhe të gjithë shqiptarët e cila po i zbulon faqet istorike të kombit tonë dhe shërbimet e bashkatdhetarëve…….

I bashkangjitem mikut Adriano Xhafaj i cili thotë : “Deri tani propaganda e pa fytyrë dhe pa asnjë karakter e Grekëve të rinj i ka cilësuar Suliotët se ata janë Grekë,por tashmë konsideroj se asnjë studjues i mirëfilltë Grek nuk i cilëson më Suliotët si Grekë.”

Pra edhe Zonja Slabçensko na e vërtetoi prejardhjen e vërtetë të tyre.

Arvanit në tokat e tyre arvanite !


/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Arvanitët në radhët e ushtrisë së Napoleonit
Arvanitët në radhët e ushtrisë së Napoleonit
https://4.bp.blogspot.com/-Vf6TRIP_ae0/WqKNNapMmAI/AAAAAAAAUUg/Gett-NmWRNAnbC9GAlqluYj8evpn_qy8ACLcBGAs/s640/Untitled%2B1.png
https://4.bp.blogspot.com/-Vf6TRIP_ae0/WqKNNapMmAI/AAAAAAAAUUg/Gett-NmWRNAnbC9GAlqluYj8evpn_qy8ACLcBGAs/s72-c/Untitled%2B1.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/arvanitet-ne-radhet-e-ushtrise-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/arvanitet-ne-radhet-e-ushtrise-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy