B92: Serbia ka marrë ultimatum për njohjen e Kosovës

Kanë krijuar jo pak pështjellim raportimet e mediave se presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ka "marrë një ofertë " nga diplomatët në Berlin, Paris, Londër dhe Uashington për të njohur Kosovën në shkëmbim të Asosacionit të Komunave Serbe. B92 thotë se kjo "iu konfirmua Vuçiç" edhe gjatë takimeve të fundit në New York.

Ministrja e Serbisë për integrimet në BE, Jadranka Joksimoviç nuk e mohoi një gjë të tillë, por tha se më e rëndësishme është se Presidenti serb Aleksandar Vuçiç në takimet me diplomatët perëndimorë ka demonstruar një politikë të përgjegjshme.

Ndërkohë, një tjetër anëtar i partisë qeverisëse, Milovan Drecun, i cili shërben si kryetar i Komitetit të Asamblesë Kombëtare Serbe për Kosovën dhe Metohinë, foli gjithashtu për median, duke thënë se Perëndimi "nuk dëshiron të hapë çështjen e zgjidhjes së statusit përfundimtar të Kosovës, sepse për ta ky proces është i përfunduar"

I pyetur se "çfarë mund të ndodhte nëse Serbia nuk e pranonte ultimatumin e Perëndimit", Drecun nuk e përjashtoi mundësinë e "izolimit". "Serbia vazhdon me politikën e mosnjohjes së pavarësisë së Kosovës, për të mos i hapur dyert e pranimit në OKB. Vuçiç po kërkon mbështetje për një politikë të tillë dhe këmbëngul se rruga e Serbisë nuk mund të pengohet nga sjellja e njëanshme e Prishtinës"-përfundoi Drecun./ZgjohuShqiptar.info

https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2018&mm=03&dd=22&nav_id=1...

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8413,Camëri,113,Editorial,1843,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2482,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: B92: Serbia ka marrë ultimatum për njohjen e Kosovës
B92: Serbia ka marrë ultimatum për njohjen e Kosovës
B92: Serbia ka marrë ultimatum për njohjen e Kosovës
https://1.bp.blogspot.com/-PoYP1qCY7GQ/WrUJo3_cAtI/AAAAAAAAVTI/mDhUA9E1s-w7JQSxwC-_cFQqnFUgHlU8gCLcBGAs/s640/Kosova_2018_03_22_18.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-PoYP1qCY7GQ/WrUJo3_cAtI/AAAAAAAAVTI/mDhUA9E1s-w7JQSxwC-_cFQqnFUgHlU8gCLcBGAs/s72-c/Kosova_2018_03_22_18.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/b92-serbia-ka-marre-ultimatum-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/b92-serbia-ka-marre-ultimatum-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy