​Baca Adem, vdekja jote : Një plagë kombëtare...

Shkruan : Brilant Gashi -  Si do të ndihej kombi im , nëse do t’a merrte vesh që ti ke vdekur ? Do të kaplohej nga një dhimbje e madhe , sigurisht që kjo dhimbje do të zgjaste përgjithmonë . Vizioni ynë ishte shumë i gabuar . Sepse ti nuk do të shihje se si Kosova do të çlirohej nga armiku o Baci Adem .

 Unë thjesht po shkruaj për ty , dhe dua që kjo letër të lexohet nga të gjithë ata , të cilët e duan kombin shqiptar deri në pafundësi .

 Ti ishe ai shqiptar , që nuk je frikësuar kurrë nga armiku dhe nuk do të frikësoheshe , edhe pse ata do të vinin dhe t’a shkatërronin kullën tënde në Prekaz . Edhe heronjët e tjerë , do të ndiheshin kështu sikur ti .

 Breshërit e plumbave të armikut nuk do të ndalonin , deri në ditën kur ti do të vdisje . Ata ishin të ushqyer me urrejtje ndaj teje dhe urrejtja e tyre nëpërmjet plumbave , të vranë edhe familjen . Si do të ndiheshe ti kur do t’a shihje , që anëtarët e familjes tënde po vdisnin një nga një .

 Me vdekjen tënde , do të hapej edhe një plagë e madhe kombëtare dhe në atë moment edhe kombi shqiptar do të ishte në zi për djalin e saj , i cili dha jetën për t’a mbrojtur atë . Në shtëpinë tënde , mund t’a ndjeja shumë mirë dashurinë e atdheut tënd për liri dhe bashkim kombëtar .

 Pas vdekjes tënde , ky popull i mjerë , nuk ka mundur që të mbijetojë nëpër acare dhe furtuna të mëdha për t’u larguar nga shovinizmi dhe dhuna e madhe e qenëve të Sllobodan Millosheviqit . Ata njerëz të pafajshëm nuk meritonin që të vdisnin ! Disa edhe vetëvriteshin për të mos rënë në dorën e tyre .

 Vdekja ishte më e ëmbël se sa të jetosh në robëri dhe në pushtim për një shekull të tërë nga një popull , i cili deri tani vetëm ka sjellur dhimbje dhe telashe tek ne . Më thuaj Baci Adem ? Më mirë të jetosh apo të vdesësh në robëri ? Cilën do t’a zgjidhje ti ?

 Ti do të ishe komandanti më i mirë për të komanduar Ushtrinë e Shqipërisë së Bashkuar . Do të ishe një dhe i papërsëritshëm ! Ndoshta me ty , edhe Shqipëria e Bashkuar do të ngjallej përsëri .

 Zgjohu o dëshmor i Prekazit , se me ka marrë malli të të shoh me pushkë në dorë . Nëna të lindi ty në ditën e lavdishme të flamurit të bukur me shqiponjën dy-krenore , më 28 Nëntor 1955 dhe vdiqe më 7 Mars 1998 . I mbylle sytë njëherë e përgjithmonë dhe e shkele premtimin , që ke bërë : T’a shihje Kosovën duke u pavarësuar , por pse jo edhe duke u bashkuar me Shqypninë .

 Fjalët e tua do të jenë të graviruara në zemrën time . “Nuk do të dorëzohemi për së gjalli . Armiqët nuk do të kalojnë , përpos në trupin tim të vdekur .” – këto ishin fjalët , të cilat zemra ime i pranoi menjëherë sepse fuqia e fjalës vret më shumë se plumbi i armikut . Por këto fjalë nuk më kanë vrarë , por vetëm e kanë ngritur edhe më shumë krenarinë time si shqiptar .

 Vdekja e Bacit Adem … Kjo ishte dhimbja e dytë e Kosovës sime . Vetëm duke e përkujtuar atë ditë (të vdekjes së tij) , populli ynë ndihet shumë i lënduar . Kurse injorantët nuk e pranojnë se ai është heroi ynë , që i fali Kosovës jetën , por në të njëjtën kohë , i fali jetën edhe të gjithë anëtarëve të familjes së tij .

 Adem Jashari është shembulli kryesor i atdhetarizmit të madh . Kosova nuk do të ishte e tillë pa të . Ademi është vet shpirti dhe jeta e këtij kombi të lodhur nga vuajtja dhe dhimbja .

 Ademi është vet Kosova jonë dhe ai do të dëshironte bashkimin fizik mes Kosovës dhe Shqipërisë . Zoti na e fali këtë hero për të kuptuar se ne duhet t’ia kushtojmë tërë jetën , atdheut tonë ! Pas vdekjes sonë , jeta , të cilën e kemi jetuar për nënën Shqipëri , të jetë trashëgimi për nipërit dhe mbesat tona./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ​Baca Adem, vdekja jote : Një plagë kombëtare...
​Baca Adem, vdekja jote : Një plagë kombëtare...
https://1.bp.blogspot.com/-AbkBK8Ddm5I/Wpxhd_zSZwI/AAAAAAAAT8E/zHFlS4LFSskcQPD4XQTccKU9MmplvmIwACLcBGAs/s640/received_835758486571920.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-AbkBK8Ddm5I/Wpxhd_zSZwI/AAAAAAAAT8E/zHFlS4LFSskcQPD4XQTccKU9MmplvmIwACLcBGAs/s72-c/received_835758486571920.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/baca-adem-vdekja-jote-nje-plage.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/baca-adem-vdekja-jote-nje-plage.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy