Basha si mashë e Kremlinit kundër BE-së dhe Shqipërisë

Nga Flogert Muça/

Investigimi i revistës prestigjoze amerikane “MotherJones” ku zbulonte se si Rusia kishte qenë financuese e 675 mije dollarëve për Bashën që të destabilizojë Shqipërinë ka kthyer edhe njëherë sytë nga skandali i lobimit me para të pista duke nxjerrë zbuluar edhe strategjinë anti-SHBA/BE të PD-së.

Artikulli i revistës amerikane ishte i gjatë dhe i detajuar, ku shpjegohej e gjithë skema e përdorur nga PD dhe Rusia për të destabilizuar vendin. (Investigimin e plotë mund ta lexoni duke klikuar KËTU).

Në mediat shqiptare nuk është hera e parë që shkruhet për një lidhje të ngushtë Basha-Rusi. Kjo u faktua edhe në kohën kur PD-ja ishte ngujuar në çadër dhe ndërsa sulmonte SHBA/BE, Basha zhvillonte takime të ngrohta me ambasadorin rus në Tiranë.

Mirëpo, asnjëherë nuk ishte bërë një investigim aq i thellë sa ai i prestigjozes “MotherJones”, e cila sot në mënyrë qesharake është sulmuar nga PD-ja dhe ambasada ruse në Tiranë se është një revistë e dorës së dytë dhe e blerë. A e di PD dhe ambasada ruse se Revista “Mother Jones” doli për herë të parë në shkurt të 1976-s si një revistë progresive me fokus te informacionet, komentet, investigimet dhe reportazhet politike, ekonomike, për të drejtat e njeriut dhe kulturës. Për artikujt dhe investigimet është fituese e shumë çmimeve në SHBA.?


Pra, edhe pse kjo revistë ka fituar çmime në SHBA për investigimet e kryera prej saj, PD dhe ambasada ruse në Tiranë të tronditura e sulmojnë bashkërisht. Duke treguar edhe njëherë se në fakt PD dhe Rusia janë krah njëra tjetrës e që investigimi është aq i vërtetë sa i nevrikos jo pak palët e përfshira.

Por, çfarë fshihet pas këtij lobimi dhe investimi rus në PD? Cilët janë faktet e tjera që vërtetojnë se lidhja PD-Rusi është e fortë dhe se Basha po përdoret si mashë nga Kremlini?

E gjitha në fakt është në dritë të diellit. Lulzim Basha që para zgjedhjeve, ose më saktë që në nisje të reformës në drejtësi e cila u mbështet fort dhe u sponsorizua nga SHBA-BE, ka nisur sulmet ndaj perëndimit. Sulme të cilat janë intensifikuar (sidomos ndaj BE-së) çdo ditë e më shumë. E gjitha ndodh në një moment delikat për BE-në të cilin Rusia po e shfrytëzon maksimalisht për të shtrirë influencën e saj.

E ndërkohë që nga njëra anë kemi një kryeministër që është bërë njësh me SHBA e BE-në, Rusia ka gjetur Lulzim Bashën (i cili në CV e ka të shkruar mirë se çfarë di të bëjë për vendin e tij), që ta përdorë kundër BE-së e rrjedhimisht, kundër Shqipërisë. Sulmet e Bashës ndaj BE-së kur ishte në Tiranë dhe sulmet ndaj Shqipërisë kur ishte në Bruksel, janë dëshmi e qartë e një përdorimi të shfrenuar nga Rusia.

Lulzim Basha është lideri i dytë pas Gruevskit të Maqedonisë që përdoret për të penetruar Rusia me thellë në Ballkan në një kohë kur i gjithë rajoni po sheh dritë jeshile nga BE-ja.

Siç duket nga sjellja e Bashës kundër BE-së dhe kundër Shqipërisë, Kremlini ka gjetur një të dëshpëruar i cili në kushtet kur shihte që drejtësia po reformohej dhe zgjedhjet si fitonte dot, iu dorëzua “ariut të madh rus” me shpresën e një destabilizimi që mund të sillte pushtet.

Kaq e thjeshtë dhe kaq e kulluar është kjo lidhje Basha-Kremlin, sa mjafton të shohësh si sillet Rusia ndaj BE-së dhe ta krahasosh me deklaratat e PD-së kundër BE-së dhe të duket sikur i ka shkruar e njëjta dorë.

Basha i ka shpresat te Rusia, ndërsa kjo e fundit e përdor atë si mashë për orekset e veta gjeo-politike!/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Basha si mashë e Kremlinit kundër BE-së dhe Shqipërisë
Basha si mashë e Kremlinit kundër BE-së dhe Shqipërisë
https://3.bp.blogspot.com/-y_1dbKgCX0E/WqCGuwc_sRI/AAAAAAAADXw/b0LvKoKPXcU3ip-2EXUKbzVv7boBiZjYQCLcBGAs/s640/fofofo.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-y_1dbKgCX0E/WqCGuwc_sRI/AAAAAAAADXw/b0LvKoKPXcU3ip-2EXUKbzVv7boBiZjYQCLcBGAs/s72-c/fofofo.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/basha-si-mashe-e-kremlinit-kunder-be-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/basha-si-mashe-e-kremlinit-kunder-be-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy