Bashkitë shqiptare të zhytura në borxhe ndaj biznesit, 280 milionë dollarë borxhe

Pushteti vendor vijon të krijojë detyrime të prapambetura ndaj bizneseve.

Vetëm në dy vitet e fundit, totali i borxheve që 61 bashkitë kanë ndaj të tretëve arriti në 160 milionë Dollarë, ku nëse i shtohen edhe 120 milionë të tjera para 2015-ës, në total borxhet arrijnë 280 milionë dollarë ose sa 2% e prodhimit të brendshëm bruto.

Ministria e Financave raporton se gjatë 3 muajve të fundit të vitit 2017-ë janë krijuar 42 milionë dollarë detyrime të reja, ku shumica e tyre janë për buxhetin e investimeve publike dhe mallra e shërbime.

Megjithatë përmes një plani të detajuar nisur bashkive nga qeveria, pushteti vendor ka filluar shlyerjen e borxheve ndaj privatit. Në total janë paguar dhe do të shlyhen gjatë muajve që vijnë rreth 190 milionë dollarë, dhe do të mbeten për t’u shlyer ende 90 milionë.

Detyrimet e prapambetura të vendorëve kanë qenë gjithnjë një gangrenë për buxhetin. Me ligjin e ri Ministria e Financave i detyroi bashkitë një vit më parë që të nisnin shlyerjen e borxheve, ndërsa po ashtu vendosi nën sekuestro tatimore 24 njësi vendore për të arkëtuar detyrimet që ato kanë edhe ndaj shtetit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8358,Camëri,113,Editorial,1823,Ekonomi,448,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1360,Iliridë,259,Kosovë,2467,Kulture,661,Luginë,51,Moti,2,Politik,1818,Reportazh,164,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,518,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bashkitë shqiptare të zhytura në borxhe ndaj biznesit, 280 milionë dollarë borxhe
Bashkitë shqiptare të zhytura në borxhe ndaj biznesit, 280 milionë dollarë borxhe
Bashkitë shqiptare të zhytura në borxhe ndaj biznesit, 280 milionë dollarë borxhe
https://3.bp.blogspot.com/-pOH2SzxI-6c/WqXD7QlF5zI/AAAAAAAADqQ/Wi5L7TeZFoAvfjJbwEsJlgw-2ZoKcmb9gCLcBGAs/s640/65B4172F-6E77-440C-9E7E-703B41D2070C-905x395.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-pOH2SzxI-6c/WqXD7QlF5zI/AAAAAAAADqQ/Wi5L7TeZFoAvfjJbwEsJlgw-2ZoKcmb9gCLcBGAs/s72-c/65B4172F-6E77-440C-9E7E-703B41D2070C-905x395.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/bashkite-shqiptare-te-zhytura-ne-borxhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/bashkite-shqiptare-te-zhytura-ne-borxhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy