Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes

Spanja ka kërcënuar se nëse Kosova merr pjesë në Samitin e BE-së në Sofje, atëherë përfaqësuesit spanjollë nuk do të jenë pjesëmarrës. Kjo pasi shteti i Spanjës nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Madje veç kësaj u tha gjithashtu edhe që Spanja do të tentojë që të paktën ta ndalojë prezantimin e Kosovës me simbolet shtetërore.

Por përkundër të gjitha këtyre reagimeve, optimist po duket ministri i Jashtëm kosovar, Behgjet Pacolli. Në një postim në rrjetin social fcb, Pacolli ka shkruar se Kosova do të marrë pjesë në këtë Samit si të gjitha shtetet e BE-së, kurse tntativat për përjashtimin e simboleve shtetërore i ka quajtur mungesë të vizionit.

“Kosova sikurse të gjitha vendet e tjera të rajonit do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkani Perendimor në Sofje, në muajin Maj, ku pritet tê mbështetet nga të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së perspektiva e qartë dhe konkrete e zgjerimit, për të gjitha vendet e rajonit, duke përfshire Kosovën. Çdo tentim për të minuar prezencën e Kosovës në samit apo përjashtuar simbolet tona shtetërore, paraqet mungesë të vizionit dhe qartësisë për rajonin”, ka shkruar Pacolli në fcb.

Ai e ka përmendur edhe ndikimin rus, duke bërë thirrje që BE-ja të jetë e unifikuar.

“Në kohen kur ndikimi rus është shtuar në rajon, është bërë mëse i nevojshëm unifikimi i BE-s karshi rajonit tonë. Çdo tendence tjetër për të mos pasur unifikim te politikes evropiane karshi Kosovës, e dobëson BE-në në rajon dhe minon perspektivën e evropianizimit te Ballkanit Perendimor. Kosova do të marrë pjese sikurse të giitha shtetet tjera në samitin e Sofjes dhe nuk bëjmë kompromise këtu!”, ka thënë zv/kryeministri i parë i qeverisë së Kosovës.

Rikujtojmë se Samiti pritet të mbahet më 17 maj në Sofje të Bullgarisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes
Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes
https://2.bp.blogspot.com/-y6fiPZtYdFM/Wq3PAsduCTI/AAAAAAAAEYU/sBOUvvi2H8kNB8sYwDm0_mHWoOW0pmAhgCLcBGAs/s640/PACOLLI.-3-4-5.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-y6fiPZtYdFM/Wq3PAsduCTI/AAAAAAAAEYU/sBOUvvi2H8kNB8sYwDm0_mHWoOW0pmAhgCLcBGAs/s72-c/PACOLLI.-3-4-5.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/behgjet-pacolli-i-pergjigjet-spanjes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/behgjet-pacolli-i-pergjigjet-spanjes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy