Beteja e Çanakalasë, aty ku shqiptarët derdhën shumë gjak

Beteja e Çanakalasë, aty ku u vranë 25 mijë shqiptarë, është sjellë sërish në fokus përmes këtyre fotove. Bashkëngjitur fotove, Kamil Bitis ka shkruar: “Qytete nga trojet shqiptare që morën pjesë në luftën e Çanakalasë. Shqiptarët kanë derdhur shumë gjak për Perandorinë Osmane dhe Turqinë”.

Lufta e Çanakalasë ose beteja e Gallipolit mori udhë nga 25 prill 1915, deri më 9 janar 1916 në Turqi. Kjo ishte një nga betejat më të mëdha në Luftën e Parë Botërore. Nga njëra anë luftonin ushtritë angleze dhe franceze dhe në anën tjetër luftonte ushtria turke me ndihmë nga Austro-Hungaria dhe Gjermania. Të dyja ushtritë kishin rreth 250.000 veta. Në fund të betejës, Turqia fitoi. Rreth 280,000 veta vdiqën për shkak të luftës.

Babai i Turqisë moderne, Mustafë Kemajl Ataturku, e komandonte Divizionin e 19 të redifëve shqiptarë, që ishin me shumicë nga trojet shqiptare si nga: Presheva, Kumanova, Shkupi, Manastiri, Ohri, Peja, Gjakova, Vlora, Elbasani etj. Ku e kalonte numrin prej 25.000 ushtarëve vullnetarë. Beteja e përgjakshme e Çanakalasë do të përfundonte më 9 janar 1916./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8413,Camëri,113,Editorial,1843,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2482,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Beteja e Çanakalasë, aty ku shqiptarët derdhën shumë gjak
Beteja e Çanakalasë, aty ku shqiptarët derdhën shumë gjak
https://4.bp.blogspot.com/-vdXGbRWg3sA/WrBduzo4FSI/AAAAAAAAEhM/Mk_um1bAMFQf3F9LZjRy5x0BCJxy01E-gCLcBGAs/s640/Lufta-Angli-_-Turqi-017-696x441.png
https://4.bp.blogspot.com/-vdXGbRWg3sA/WrBduzo4FSI/AAAAAAAAEhM/Mk_um1bAMFQf3F9LZjRy5x0BCJxy01E-gCLcBGAs/s72-c/Lufta-Angli-_-Turqi-017-696x441.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/beteja-e-canakalase-aty-ku-shqiptaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/beteja-e-canakalase-aty-ku-shqiptaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy