Çfarë përmban plani “sekret” amerikan për Kosovën dhe Serbinë

Administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka një plan për Kosovën, që përbëhet nga katër pika, tekstin e të cilës e kanë bërë publike media serbe. Gazeta serbe “Vecernje Novosti”, e quan raporton se teksti i planit amerikan do të jetë bisedë kyçe të martën, gjatë vizitës së ndihmësit të Sekretarit të Shtetit për Europë dhe Azinë, Ves Mitchel në Beograd.

Dokumenti përcakton se komuniteti i komunave serbe do të marrë kompetenca më të gjera ekzekutive dhe kompetenca të zgjeruara në fushën e shëndetësisë, arsimit dhe kulturës, ndërkhë që Beogradi pritet t’ja mundësojë Prishtinës të bashkohet me organizatat ndërkombëtare.

Nëse pala serbe bie dakord me këtë paketë, Serbisë do t’i mundësohet bashkimi me BE, dhe SHBA do të garantojnë mbështetje më të madhe ekonomike dhe diplomatike në arenën politike ndërkombëtare, shkruan gazeta sërbe.

Sipas të cilës iniciativa e amerikane për hedhjen e një hapi të tillë vjen nga fakti se ata janë të pakënaqur me udhëheqëisnë e Brukselit kur është fjala për çështjen e Kosovës.

“Novosti” deklaron se ky propozim ka gjithashtu “anën tjetër të medaljes e cila, para së gjithash, e transferon barrën e madhe të përgjegjësisë në shpinë të Vuçiqit”.

Gazeta deklaron se nuk është rastësi që kreu i shtetit është “adresa e parë” për këtë paketë, sepse është figura më e fortë politike në vend. Ai gjithashtu shkruan se për shkak të kësaj “dërgesë”, çështja tani është se çfarë do të ndodhë nëse Beogradi dhe presidenti Vuçiç do të refuzojnë idetë e SHBA.

“Pasoja e parë tashmë është kanosëse: bllokimin e integrimit evropian të vendit tonë, apo humbja e një shans për t’u bërë anëtare e BE-së. Faktori i dytë i rrezikut është një humbje e vlerësuar e investimeve të huaja direkte, veçanërisht nga vendet e BE, e cila do të jetë një goditje e madhe për ekonominë serbe”.

Gazeta shkruan se të gjitha këto “skenare të zeza” po “kërcejnë” nga zyrtarët serb përmes kanaleve diplomatike jozyrtare perëndimore./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8305,Camëri,113,Editorial,1806,Ekonomi,444,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1353,Iliridë,258,Kosovë,2452,Kulture,656,Luginë,50,Moti,2,Politik,1810,Reportazh,162,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,515,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çfarë përmban plani “sekret” amerikan për Kosovën dhe Serbinë
Çfarë përmban plani “sekret” amerikan për Kosovën dhe Serbinë
https://4.bp.blogspot.com/-0sE2Jb2mZrc/WqbHDJQ1erI/AAAAAAAAUow/dW_ED-GMFaUWGayftsrq2BYbgCI57PrRACLcBGAs/s640/PRISHTINE-BEOGRAD.jpg-500.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-0sE2Jb2mZrc/WqbHDJQ1erI/AAAAAAAAUow/dW_ED-GMFaUWGayftsrq2BYbgCI57PrRACLcBGAs/s72-c/PRISHTINE-BEOGRAD.jpg-500.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/cfare-permban-plani-sekret-amerikan-per_12.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/cfare-permban-plani-sekret-amerikan-per_12.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy