Cili është “asi që ka Shqipëria” për negociatat me BE sipas "Deutsche Welles"

Në një artikull për Shqipërinë dhe Vettingun e nisur në sistemin e drejtësisë, Deutsche Welle shkruan se ky proces dhe situata gjeo-politike në rajon duhet të shtyjnë Brukselin të hapi negociatat me Shqipërinë.

“Asi që ka në dorë Shqipëria 3 javë para publikimit të Progress Raportit 2017 është pikërisht progresi në reformën në Drejtësi. Rezultatet konkrete në procesin e spastrimit të drejtësisë nga gjykatës dhe prokurorë të korruptuar kanë rritur shpresat për hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE. Kjo pasi kryerja e vettingut dhe rezultatet e tij të prekshme janë kushti kryesor i KE” – shkruan media gjermane në seksionin e saj në gjuhën shqipe.

Ajo ve në dukje edhe qëndrimin që ka zgjedhur të mbajë kryeministri Rama në një fjalë të mbajtur në Parlamentin Europian të premten,(23.03.2018).

“Shqipëria e meriton! Me këtë bindje kryeministri Rama ka nxitur ditët e fundit, Përfaqësuesen e Lartë të BE, Mogherini, Komisionerin Hahn dhe Parlamentin Europian që të kuptojnë se koha për hapjen e negociatave ka ardhur. “Shqipëria nuk kërkon ndonjë dhuratë, as ndonjë favor që nuk e meriton. Shqipëria po kërkon thjesht të hapen negociatat , sepse e meriton” ka theksuar Rama. Krahas kësaj bindjeje kryeministrin Rama ka risjellë si argument situatën gjeo-politike në rajon, përpjekjet e Rusisë dhe aktorëve të tjerë si Kina apo Turqia për të rritur ndikimin e tyre. Hapja e negociatave si një progres drejt hyrjes në BE do ” të ndalojë shfaqjen e fantazmave të së kaluarës” ka theksuar kryeministri në Parlamentin Europian” – shkruan DW./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7905,Camëri,108,Editorial,1689,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1769,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cili është “asi që ka Shqipëria” për negociatat me BE sipas "Deutsche Welles"
Cili është “asi që ka Shqipëria” për negociatat me BE sipas "Deutsche Welles"
https://1.bp.blogspot.com/-E0yxHlG9F5Q/WrhGOyUnCmI/AAAAAAAAFNo/oDkd-89hWfsBCbUijPy5UWIeDobvCeyxwCLcBGAs/s640/37106911_401-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-E0yxHlG9F5Q/WrhGOyUnCmI/AAAAAAAAFNo/oDkd-89hWfsBCbUijPy5UWIeDobvCeyxwCLcBGAs/s72-c/37106911_401-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/cili-eshte-asi-qe-ka-shqiperia-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/cili-eshte-asi-qe-ka-shqiperia-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy