Daçiç në Afrikë, Ishujt Komore të tërheqin njohjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, i ka bërë thirrje Ishujve Komore që ta rishikojnë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës, që ky shtet e ka marrë në vitin 2009.

Daçiç, i cili gjendet në këtë vend momentalisht, ka thënë se ky vendim i Ishujve të Komoreve është kundër parimeve që vet ky shtet i mbron kur është fjala për integritetin territorial.

“Ne që kemi probleme të njëjta, duhet ta mbështesim njëri-tjetrin. Në këtë kuptim, duam ta lusim qeverinë, presidentin, kabinetin e ministrit që ta tërheqin njohjen, sepse Kosova është si Katalonja dhe ne angazhohemi për dialog, por jemi kundër akteve të njëanshme”, ka thënë ai.

Daçiç, kohët të fundit, ka nisur një fushatë lobimi kryesisht në shtete të Botës së Tretë duke u bërë thirrje që ta tërheqin vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Për këtë arsye ai është përplasur me Behgjet Pacollin, kryesisht rreth lajmeve se Surinami dhe Guinea Bissau kanë marrë vendim për të tërhequr vendimin për njohjen e Kosovës.

Nga ana tjetër, pavarësisht kësaj fushate të egër të kryediplomatit serb, i cili mbështetet edhe nga Rusia, President Thaçi ka shfaqur gatishmërinë që të shkojë në Bruksel për bisedime me Serbinë, pa e ngritur këtë çështje para zyrtarëve evropianë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Daçiç në Afrikë, Ishujt Komore të tërheqin njohjen e Kosovës
Daçiç në Afrikë, Ishujt Komore të tërheqin njohjen e Kosovës
https://2.bp.blogspot.com/-H-MLdhMkqNI/WppdcY7NUrI/AAAAAAAATzE/eqVx2Vf-dOwMdD5ma6AcdgOXqatptNlXwCLcBGAs/s640/Dacic-Afrike-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-H-MLdhMkqNI/WppdcY7NUrI/AAAAAAAATzE/eqVx2Vf-dOwMdD5ma6AcdgOXqatptNlXwCLcBGAs/s72-c/Dacic-Afrike-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dacic-ne-afrike-ishujt-komore-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dacic-ne-afrike-ishujt-komore-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy