“Daily Mail”: Shqiptarët mbushin burgjet në Britani, të parët për drogën

“Daily Mail” shkruan një artikull për të burgosurit shqiptarë në burgjet britanike.

Në artikull thuhet se rritja e bandave të drogës trefishon numrin e shqiptarëve në burgjet me 726 shkelës të ligjit që gjenden pas hekurave.

Bandat e drogës nga Shqipëria kanë nxitur një trefishim të numrit të kriminelëve në burgjet britanike.

“Shifrat e Ministrisë së Drejtësisë tregojnë se vitin e shkuar numri shkoi në 726 shkelës të ligjit nga shteti ballkanik, nga 267 që ishte në vitin 2013.

Shumë prej tyre janë dënuar për vrasje, drogë, abuzime seksuale, pastrim parash, kontrabandë të njerëzve dhe kërcënime me vdekje.

Shqiptarët tani përbëjnë grupin e tretë më të madh të huaj të burgosur në Angli dhe Uells, pas kriminelëve irlandezë dhe polakë – me një kosto prej rreth 53 milionë paundë për tatimpaguesit.

Rreth 321 të burgosur janë brenda për shkelje të drogës, shumë herë më shumë se sa grupi i dytë pas tyre me të burgosur të huaj, Jamaicanë (122) dhe Polake (85) shkruan Express.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) ka paralajmëruar se bandat e tregtarëve shqiptarë të drogës tani janë ‘një kërcënim i rëndësishëm’, duke përdorur taktika gjithnjë e më të pamëshirshme për të mbrojtur biznesin e tyre”, thuhet në artikull.

Grupet e krimit të organizuar nga Shqipëria, e cila ka një popullsi prej vetëm 2.9 milion banorësh, tani kanë ndikim të madh në furnizimin me kokainë në Mbretërinë e Bashkuar.

Deputeti i punës David Hanson, anëtar i komitetit për zgjedhjen e drejtësisë të Commons, tha se ishte një ‘masë suksesi’ që gangsterët shqiptarë po kapeshin dhe burgoheshin.

Por ai shtoi:

Është e rëndësishme që qeveria të gjejë një mekanizëm që këta të burgosur të vuajnë dënimin e tyre në Shqipëri. Në një kohë të mbipopullimit në burgjet britanike është e domosdoshme që ato të largohen shpejt”, pohon ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Daily Mail”: Shqiptarët mbushin burgjet në Britani, të parët për drogën
“Daily Mail”: Shqiptarët mbushin burgjet në Britani, të parët për drogën
https://4.bp.blogspot.com/-rzEjauoEGfk/WrW19pB9_-I/AAAAAAAAFBA/dCI3xW_y2pw4BRBF6gTbxdzOVCV6-phIQCLcBGAs/s640/brit-pic510-510x340-39223-48595700_1521803083-7933670.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-rzEjauoEGfk/WrW19pB9_-I/AAAAAAAAFBA/dCI3xW_y2pw4BRBF6gTbxdzOVCV6-phIQCLcBGAs/s72-c/brit-pic510-510x340-39223-48595700_1521803083-7933670.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/daily-mail-shqiptaret-mbushin-burgjet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/daily-mail-shqiptaret-mbushin-burgjet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy