Disa FOTO të rralla të shkollave shqipe dhe dëftesave shkollore përpara ’44-s

Sot në Shqipëri u festua 7 Marsi, Dita e Mësuesit. Një festë e cila i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe universiteteve.

128 vjet më parë, më 7 mars 1887, në Korçë u hap mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe.

Në këtë datë të veçantë DITA ka siguruar disa foto të rralla nga koleksionisti Shpëtim Sala.

Ai posedon rreth 3 mijë foto të shkollave dhe 300 dëftesa, të gjitha këto të para viteve 1944.

Nëpërmjet imazheve ai na ndihmon të kuptojmë më shumë për sistemin arsimor që ka patur vendi përpara Çlirimit.

Të ndara në dosje të caktuara, ku më “të rëndat” janë ato të Shkodrës, Tiranës dhe Korçës, ne shohim se si janë veshur, vlerësuar dhe edukuar brezi i atyre që kanë patur mundësi të shkollohen në fillim të viteve 1900.

Ish-mësuesi i zooveterinarisë në shkolla të mesme bujqësore të rrethit të Tiranës, sot është një frekuentues i rregullt i ekspozitave, madje edhe vetë është autor i disa prej tyre.

Më poshtë po ndajmë me ju disa foto nga koleksioni i bukur i Shpëtim Salës./ZgjohuShqiptar.info
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Disa FOTO të rralla të shkollave shqipe dhe dëftesave shkollore përpara ’44-s
Disa FOTO të rralla të shkollave shqipe dhe dëftesave shkollore përpara ’44-s
https://2.bp.blogspot.com/-dRVmsN2DdYI/WqGqRMP1z_I/AAAAAAAAUSU/r_vAd7pKj6oxb0a8-aU66us3KWQ-xZpqwCLcBGAs/s640/aaaas.png
https://2.bp.blogspot.com/-dRVmsN2DdYI/WqGqRMP1z_I/AAAAAAAAUSU/r_vAd7pKj6oxb0a8-aU66us3KWQ-xZpqwCLcBGAs/s72-c/aaaas.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/disa-foto-te-rralla-te-shkollave-shqipe_48.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/disa-foto-te-rralla-te-shkollave-shqipe_48.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy