Dorëzohet Meta, jep dritën jeshile për negociatat me Greqinë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka autorizuar ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati për të lëshuar plotfuqishmërinë në nisjen e negociatave me Greqinë, me qëllim zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve.

Autorizimi i Metës vjen pas tre letrave të shkëmbyera me kryediplomatin, për termat e marrëveshjeve ku përfshihet ajo e Detit, Ligji i Luftës dhe ajo për pronat e shqiptarëve në Greqi si dhe për ekipin e negociatorëve.

Njoftimi i Presidencës:

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në mbështetje të nenit 92 gërma “ë”, nenit 116, nenit 121 pika 1, nenit 132 të Kushtetutës; Vendimit nr.15, datë 15.04.2010 të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë; Nenit 6 pika 3, shkronja “a” të ligjit nr. 43/2016 “Për marrëveshjet ndërkombëtare në Republikën e Shqipërisë”, në vijim të kërkesës të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme autorizoi sot Ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, të lëshojë Plotfuqinë për Grupin Negociator të Republikës së Shqipërisë për negocimin e “Projektmarrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Greqisë për kufizimin e zonave të tyre detare”.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta u kërkon Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, institucioneve shtetërore shqiptare, të përfshira në këto negociata dhe Grupit Negociator, të përmbushin përgjegjësitë e tyre në respekt të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, të Vendimit nr.15, datë 15.04.2010 të Gjykatës Kushtetuese, akteve ndërkombëtare ku Republika e Shqipërisë është palë, kuadrit të brendshëm ligjor, në interes të ruajtjes dhe ushtrimit të sovranitetit territorial dhe juridiksionit kombëtar dhe të garantimit të sigurisë, dobisë ekonomike e sociale të vendit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8278,Camëri,113,Editorial,1798,Ekonomi,442,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1351,Iliridë,258,Kosovë,2444,Kulture,654,Luginë,49,Moti,2,Politik,1805,Reportazh,160,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,513,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dorëzohet Meta, jep dritën jeshile për negociatat me Greqinë
Dorëzohet Meta, jep dritën jeshile për negociatat me Greqinë
Dorëzohet Meta, jep dritën jeshile për negociatat me Greqinë
https://4.bp.blogspot.com/-ebFbaMe41DY/WrBmV5oEfJI/AAAAAAAAEjc/c6_Isa6IYwUYXFyDAkDx09vu_I_OWoMMACLcBGAs/s640/Ilir-Meta-dhe-Ditmir-Bushati-768x431_0-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ebFbaMe41DY/WrBmV5oEfJI/AAAAAAAAEjc/c6_Isa6IYwUYXFyDAkDx09vu_I_OWoMMACLcBGAs/s72-c/Ilir-Meta-dhe-Ditmir-Bushati-768x431_0-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dorezohet-meta-jep-driten-jeshile-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dorezohet-meta-jep-driten-jeshile-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy