Dule bëhet “i gjallë”, akuzon Ramën për marrëdhënie jo të mira Shqipëri – Greqi

Deputeti që përfaqëson minoritarët grekë në Shqipëri, Vangjel Dule është bërë i gjallë pas një heshtje të gjatë.

Ai ka zgjedhur të komentojë marrëveshjen që Shqipëria dhe Greqia kanë arritur për të zgjidhur një sërë çështjesh të lëna pezull mes dy vendeve ku spikat ajo e kufirit detar.

Ndërkohë që dy vendet janë futur në një fazë bashkëpunimi nga ku pritet të ketë rezultate tejet positive, Dule zgjedh t’i hedhë “benzinë zjarrit”.

Ai fajëson Ramën se në këto 5 vite ka mundësuar ngërçin mes dy shteteve.

“Greqia dhe Shqipëria janë të vonuara në arritjen e marrëveshjes. Në këto 5 vitet e fundit janë bërë hapa pas në marrëdhëniet me fqinjët tanë, të cilët kanë kosto jo të vogël. Marrëdhëniet midis dy vendeve nuk mund të mbahen peng për një kohë të gjatë, sepse ato janë solide dhe të shtrira në histori dhe të tashmen. Rama nuk mund të mbajë peng vendin në marrëdhëniet me Greqinë, vendi që është strumbullari i politikave euroatlantike të Evropës Juglindore, shprehet Dule.

Mirëpo Dule harron se një mjaft raste ka qenë vetë ai që ka bërë ç’është e mundur për të përkeqësuar raportet mes dy vendve.

Kujtojmë rastin kur zbatimin e projektit të Rilindjes Urbane në Himarë, Dule e shiste te grekët si sulm i Ramës ndaj minoritetit grek./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8278,Camëri,113,Editorial,1798,Ekonomi,442,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1351,Iliridë,258,Kosovë,2444,Kulture,654,Luginë,49,Moti,2,Politik,1805,Reportazh,160,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,513,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dule bëhet “i gjallë”, akuzon Ramën për marrëdhënie jo të mira Shqipëri – Greqi
Dule bëhet “i gjallë”, akuzon Ramën për marrëdhënie jo të mira Shqipëri – Greqi
https://1.bp.blogspot.com/-_MWD0PuNLZQ/Wrb1GpJow7I/AAAAAAAAFEM/2ApgbBriUsIaKKCTiPNwXy8tPx1i-nUOQCLcBGAs/s640/Vangjel-Dule.png
https://1.bp.blogspot.com/-_MWD0PuNLZQ/Wrb1GpJow7I/AAAAAAAAFEM/2ApgbBriUsIaKKCTiPNwXy8tPx1i-nUOQCLcBGAs/s72-c/Vangjel-Dule.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dule-behet-i-gjalle-akuzon-ramen-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dule-behet-i-gjalle-akuzon-ramen-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy