Dy kulla në Parkun e Liqenit? Ja cfarë fshihet pas blerjes së ish-“Sheraton”, hotelit me humbje

Blerja e bujshme e “Mak Albanias”, kompanisë pronare të ish-“Sheratonit” për 30 milionë euro nga kompania shqiptare, “Kastrati”, ka ngritur shumë pikëpyetje se përse u paguan kaq shumë para për një biznes që nga viti në vit ka dalë me humbje.

Sipas bilanceve në 2010-ën, “Mak Albania” kishte një kapital themeltar prej rreth 87 milionë euro, ndërkohë aktiviteti i përkeqësuar financiar i viteve të fundit e zhvlerësoi kompaninë në 22 milionë euro.

Ky biznes ka shitur gradualisht në vite pronat e tij me vlerë shumë më të ulët se ajo e investimit fillestar, çka i ka shtuar humbjet. Rasti tipik është hotel “Butrinti” në Sarandë që u shit për 820 mijë euro, nga rreth 7 milionë që u ble. Të njëjtin fat pati dhe resorti “Mak Albania” në Golem.

Për vitin 2016, humbjet arritën në gati 8 milionë euro, ndërsa heqja e emrit “Sheraton” pak muaj më parë ia uli edhe më shumë imazhin.

Më 5 shkurt të këtij viti, “Kastrati SHA” arriti të marrë pronësinë e hotelit që deri në fund të 2017 ishte pjesë e rrjetit “Sheraton”.

Sipas kontratës së shitjes, që disponon “Top Channel”, pagesa e kryer ndaj ortakëve arabë të “Mak Albania”, ishte 30 milionë euro. 18 milionë si vlerë kapitali dhe 12 milionë euro si shlyerje borxhesh bankare të akumuluara.

Shuma e lartë e paguar duket se ka lidhje me pozitën gjeografike të ish-“Sheratonit” dhe perspektivën e zgjerimit. Zona e lakmuar për ndërtim ndodhet pas hotelit, ngjitur me parkun e liqenit, ku gjenden dhe disa ndërtime një katëshe pjesë e “Sheratonit” që shërbenin për qëndrimin e administratës dhe familjarëve të punëtorëve të huaj të “Mak Albania”. Nuk është ende zyrtare, por në planet e blerësit të ri është ndërtimi i dy kullave të reja, pikërisht në këtë zonë të gjelbëruar, ku gjenden ndërtimet një katëshe dhe parkingu i hotelit. Ashtu si për kullat e tjera në qendër të Tiranës, leja duhet të kalojë patjetër në Këshillin Kombëtar të Territorit.

Projekti mund të jetë edhe me shumë leverdi nëse ndërtimi i ri merr statusin e investitorit special në turizëm që jepet nga qeveria, duke u përjashtuar kështu dhe tatimet.

Në varësi të sipërfaqes, vetëm përjashtimi nga taksa e infrastrukturës për ndërtime kullash në kryeqytet kap shifra që llogariten në miliona euro.

Vetëm në këtë mënyrë, me ndërtime kullash të reja dhe përjashtim nga taksat, blerja 30 milionë euro e një biznesi që çdo vit del me humbje të mëdha mund të rezultojë fitimprurëse.

Top Channel/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dy kulla në Parkun e Liqenit? Ja cfarë fshihet pas blerjes së ish-“Sheraton”, hotelit me humbje
Dy kulla në Parkun e Liqenit? Ja cfarë fshihet pas blerjes së ish-“Sheraton”, hotelit me humbje
https://3.bp.blogspot.com/-7GxQBiZuUqs/Wqw4ZYjOeLI/AAAAAAAAU8U/8C2uKg0qXj8xS8QXDQT_QToa3KIFEAEkQCLcBGAs/s640/2mil-640x278.png
https://3.bp.blogspot.com/-7GxQBiZuUqs/Wqw4ZYjOeLI/AAAAAAAAU8U/8C2uKg0qXj8xS8QXDQT_QToa3KIFEAEkQCLcBGAs/s72-c/2mil-640x278.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dy-kulla-ne-parkun-e-liqenit-ja-cfare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/dy-kulla-ne-parkun-e-liqenit-ja-cfare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy