Ekskluzive nga Marin Mema/Pasaporta e panjohur e Bajram Currit (Foto)

Në morinë e dokumenteve që lidhen me Bajram Currin dhe aktivitetin e tij kombëtar gjendet edhe një i tillë disi më personal. Pasaporta e Bajram Currit bie në sy mes mjaft të dhënave të tjera që disponon Arkiva e Shtetit në dosjen e tij.

Në moshën 54 vjeçare, Bajram Curri do të pajisej me një pasaportë të lëshuar në Shkodër, që do t’i lejonte të udhëtonte në Romë dhe Vjenë.

Të paktën kjo është ajo çfarë kuptojmë nga të dhënat që disponohen në një dokument, në krye të të cilit duket qartazi e shkruar, “Pasaportë për vende të huaja e vlefshme për nji mot”, duke përcaktuar kështu se kohëzgjatja e vlefshmërisë së këtij dokumenti është pikërisht një vit.

Në ndarjen e mbiquajtur “shënime” jepeshin të dhëna kryesisht që lidhen me pamjen e jashtme të personit, në këtë rast Bajram Currit dhe që kryesisht janë të fokusuara në detaje të tipareve të fytyrës.

Ndërkohë gjysma tjetër e faqes së këtij dokumenti jep të dhëna që janë aktuale edhe sot, sikurse kombësia dhe vendlindja.

Gjithashtu, nga dokumenti kuptohet qartë se në emër të shtetit shqiptar, prefekti ka qenë autoriteti i cili ka të drejtën e lëshimit të këtij dokumenti, i cili ndër të tjera është disa herë i vulosur me vulën e Prefekturës së Shkodrës dhe mban të ngjitura edhe pullat përkatëse.

Sigurisht ky dokument është nënshkruar edhe nga vetë Bajram Curri si zotërues i saj, që sikurse vihet re, në terminologjinë e kohës njihej me termin “mbajtësi”.

Kështu nga 25 tetori i vitit 1920 e deri në të njëjtën datë të vitit pasardhës, Bajram Currit i lindte e drejta të udhëtonte në shtetet që sanksiononte dokumenti, për të cilin ai ka paguar 10 franga ari.

Kjo pasaportë mjaft interesante gjendet në Arkivin e Shtetit së bashku me dokumente të tjera që i përkasin dosjes së Bajram Currit dhe kontributit të tij të jashtëzakonshëm për çështjen kombëtare.Një tjetër pasaportë e tij, por që i përket vitit 1924 është publikuar me herët nga i riu Veton Mullatahiri./ Ekskluzive Tirana Today/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ekskluzive nga Marin Mema/Pasaporta e panjohur e Bajram Currit (Foto)
Ekskluzive nga Marin Mema/Pasaporta e panjohur e Bajram Currit (Foto)
https://1.bp.blogspot.com/-wXIcV320JbY/WrcMrT9e8PI/AAAAAAAAFJ0/r2OzilpXWy46k_7kxD94D1AS2YiKf9mKACLcBGAs/s640/bajram-curri.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-wXIcV320JbY/WrcMrT9e8PI/AAAAAAAAFJ0/r2OzilpXWy46k_7kxD94D1AS2YiKf9mKACLcBGAs/s72-c/bajram-curri.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ekskluzive-nga-marin-memapasaporta-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ekskluzive-nga-marin-memapasaporta-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy