Erozioni dëmton bregun e Kunës në Shëngjin

Reshjet e shiut me stuhi gjatë ditëve të fundit kanë përkequar situaten e erozionit në zonen e Kunës në Shëngjin. Deti ka përparuar frikshem në drejtim të tokes, duke sjellë rrezimin e shumë pishave qindra vjeçare. Bizneset e zones thonë së vershimi i detit e ka zhdukur bregdetin e Kunes, por po humbet edhe brezi i pishave ndaj duhet ndërhyrje shumë urgjente. Ata jane të gatshem të bashkpunojnë me qeverine për të investuar edhe privatisht në ndertimin e dallgekthyesve, të cilat duhet të jenë me të efektshme se ato që janë ndertuar më parë, e kjo si mundesia e vetme për ta mbrojtur këtë zonë.

“Duhet një ndërhyrje patjetër, që të shpëtojë turizmi, përndryshe në jemi të falimentuar. Meqe jam banor i vjetër e di shumë mirë, mbi 50m është afuar deti. Po nuk vuri dorë qeveria, sikur edhe bashkë të ishim bërë, të bënim një skalierë këtu dhe secili të mbronte zonën e vet. Po të na jepte një leje qeveria do ishte shumë më mirë”, shprhet njëri nga banorët.

Ambjentalisti Jak Gjini, e vlerson situaten e krijuar si tejet alarmante, duke kërkuar që të merree masa të menjehershme.

“Kur shikon këtë pamje me një ritëm të jashtëzakonshëm të përparimit të detit, në drejtim të tokës duke e tjetërsuar këtë mjedis me vlera të pazëvendësueshme natyrore. Gjithmonë duhet të mendojmë se si ta parandalojmë. Masa kryesore për ta parandaluar këtë situatë për ta amortizuar, stopuar këtë gjendje është vetëm ndërtimi i dallgëkthyeseve pasuar me ribërjen e dunave artificiale dhe mbjelljen e tyre.

Prej vitit 2003, erozioni ka qenë shumë agresiv në bregdetin e Kunes, e kjo ka bërë që deti të avancoje drejt tokes më të pakten 30 metra. Këtë e dëshmon zhdukja në uje e bunkereve që dikur qëndronin e që sot janë mbuluar nga uji./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Erozioni dëmton bregun e Kunës në Shëngjin
Erozioni dëmton bregun e Kunës në Shëngjin
https://3.bp.blogspot.com/-uVHqLCKZzJE/Wp8m38jR81I/AAAAAAAADOs/ThMsIlnj3XUwh-9pcLrEX4pMOQCASaxDwCLcBGAs/s640/kune.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-uVHqLCKZzJE/Wp8m38jR81I/AAAAAAAADOs/ThMsIlnj3XUwh-9pcLrEX4pMOQCASaxDwCLcBGAs/s72-c/kune.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/erozioni-demton-bregun-e-kunes-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/erozioni-demton-bregun-e-kunes-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy