Euroambasadori Zhbogar: Ivanov të nënshkruaj menjëherë ligjin për gjuhët

Duke komentuar vizitën e Ministrit të Punëve të Jashtme, Nikos Kocias në Republikën e Maqedonisë dhe kërkesat e djeshme të dy eurodeputetëve që BE-ja të përfshihet drejtpërdrejt në negociatat për emrin, euroambasadori Samuel Zhbogar ka ripërsëritur qëndrimin e tij lidhur me pozicionin e Bashkimit Evropian në çështjen e emrit.

Samuel Zhbogar tha se BE nuk do të përfshihet në negociatat për emrin
“Nuk mendoj se përfshirja e ndonjë pale të tretë në bisedimet për emrin do të përshpejtonte procesin e negociatave. Ato janë duke vazhduar mirë ashtu siç janë dhe kjo çështje duhet të zgjidhet nga të dyja palët, ndërsa roli i BE-së është që të përkrahë të dyja palët. BE-ja nuk do të angazhohet drejtëperdrejtë në negociata. Ligji për gjuhët është përmbyllje e Marrëveshjes së Ohrit dhe presim që sa më shpejtë të hyjë në fuqi dhe të filloj implementimi i saj. Qytetarët mendoj se frikësohen nga kjo, por nuk duhet të frikësohen se të drejtat e tyre nuk rrezikohen nga implementimi i këtij ligji”, tha ai.

Zhbogar tha gjithashtu se pret që Ivanov të nënshkruaj Ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe sa më shpejt të filloj implementimi i këtij ligji. Ndërsa i pyetur sa i përket nxitjes së gjuhës së urrejtjes, Zhbogar tha se qëndrimi ynë është i qartë në këtë aspekt.

“E dënojmë çfarëdo lloj shprehje të gjuhës së urrejtjes”. Ai përfundoi duke thënë që presin që ligji të dërgohet në Komisionin e Venecias, ashtu siç ishte paraparë në Planin 3-6-9 për reforma./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Euroambasadori Zhbogar: Ivanov të nënshkruaj menjëherë ligjin për gjuhët
Euroambasadori Zhbogar: Ivanov të nënshkruaj menjëherë ligjin për gjuhët
https://2.bp.blogspot.com/-nww9LpKyi7M/WrBbIUWipEI/AAAAAAAAEgc/bOxYKYnqHlgYDzf7Sw6nBDCDkd8D362MgCLcBGAs/s640/Zhbogar.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-nww9LpKyi7M/WrBbIUWipEI/AAAAAAAAEgc/bOxYKYnqHlgYDzf7Sw6nBDCDkd8D362MgCLcBGAs/s72-c/Zhbogar.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/euroambasadori-zhbogar-ivanov-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/euroambasadori-zhbogar-ivanov-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy