Eurodeputeti McAllister: Ka rritje të ndikimit turk dhe rus në Ballkanin Perëndimor

Europarlamentari gjerman David McAllister, pjesë e CDU-së së kancelares Angela Merkel, shprehet se Bashkimi Europian është i vetëdijshme se ka një rritje të ndikimit të vendeve si Rusia, Kina apo Turqia në rajon, që kërkojnë të shtrijnë interesat e tyre.

“Ka pasur aktivitete në rritje të Turqisë, Rusisë, Kinës dhe Shteteve të Gjirit për vite me rradhë. Rusia ka zgjeruar praninë e saj në disa vende të Ballkanit Perëndimor. Është bërë një përpjekje për të ndikuar në mënyrë selektive në fushatat e dezinformimit”,- u shpreh McAllister.

Europarlamentari gjerman shprehet se BE duhet të in kurajojë vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa shton se ka ardhur koha që rajoni të lidhet më afër me Bashkimin Evropian.

“Nëse njerëzit mendojnë se po ecën hap pas hapi, gatishmëria për të reformuar rritet. Aderimi përfundimisht varet nga fakti nëse një vend përmbush kushtet politike, ligjore dhe ekonomike”,- tha kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme në Parlamentin Evropian.

McAllister nënvizon se Serbia dhe Mali i Zi, janë më pranë se kurrë hapjes së negociatave.

“Interesat e vendeve si Serbia dhe Mali i Zi duhet të merren parasysh në vendimet e BE. Kjo vlen, për shembull, në zhvillimin e tregut të brendshëm ose të rrjeteve të energjisë”,- thekson McAllister

Komisioni i BE kishte premtuar gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, se nëse do të arrijnë të implementjojnë të gjitha reformat e kërkuara, atëherë në vitin 2025 i gjithë rajoni do të jetë pjesë e BE-së.

Përveç Serbisë dhe Malit të Zi, përfshihen Shqipëria, Bosnja-Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8305,Camëri,113,Editorial,1806,Ekonomi,444,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1353,Iliridë,258,Kosovë,2452,Kulture,656,Luginë,50,Moti,2,Politik,1810,Reportazh,162,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,515,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Eurodeputeti McAllister: Ka rritje të ndikimit turk dhe rus në Ballkanin Perëndimor
Eurodeputeti McAllister: Ka rritje të ndikimit turk dhe rus në Ballkanin Perëndimor
https://3.bp.blogspot.com/-WwrSW3G3XAU/WqOkC5xou4I/AAAAAAAADhU/j2Oz6MrTmMU3tijwsV1qmVbzhaVN9ZwzgCLcBGAs/s640/auto_sdgh1520613971-300x300.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-WwrSW3G3XAU/WqOkC5xou4I/AAAAAAAADhU/j2Oz6MrTmMU3tijwsV1qmVbzhaVN9ZwzgCLcBGAs/s72-c/auto_sdgh1520613971-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/eurodeputeti-mcallister-ka-rritje-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/eurodeputeti-mcallister-ka-rritje-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy