Femra, kërkoni 8 mars çdo ditë!

NGA KLAUDIA MALAJ/

Kujtohemi vetëm një ditë në vit për femrën, për nënën, për gruan, dhe simbolikisht ka mbetur data 8 mars, dita e gruas.

Është e trishtë që femrat, gratë, nënat, gëzojnë veç një ditë. Mos të themi e presin me padurim a thua se do i japin fund halleve për 24 orë. Kjo nuk është e gjitha. Në një liri të plotë duhet të jetë jeta juaj çdo ditë, jo vetëm më 8 mars.

E ndiejnë veten lider vetëm në një ditë. Duhet të jeni përherë të parat e çdo vendimi, të çdo veprimi e të çdo hapi. Femra, ju jeni krijuesja e një jete të re, ju jeni krijesa më e ëmbel! Andaj, luftoni që në çdo ditë të jetës të jeni në qender të vëmendjes!

Askush nuk ka të drejtë të vërë dorë mbi ju, vetëm për t’ju përkedhelur po! Ndaj mos ngrysni vetullat kur partneri apo bashkëshorti harron t’ju urojë 8 marsin me një dhuratë. Kërkoni t’ju vlerësojë çdo ditë të javës, që ta ndjeni veten FEMËR dhe jo instrument.

Një femër ka shumë potencial brenda vetes. Ajo kurrsesi nuk duhet të kërkojë barazinë gjinore, madje as nuk duhet ta mendojë këtë çëshje, jo më të protestojë për të.

8 Marsi në botë njihet si një nga protestat që është realizuar në vitet 1970, dita kur shumë gra kundërshtuan të punonin në kushte mizerable, që përkthehej në ulje page.

Në vitet 1970, në akte greviste femrat nisën të marrin pjesë në grupe të reja, kryesisht nëpunës publikë, shumica e të cilëve ishin gra, ku përfshiheshin edukatoret, infermieret, mësueset, etj. Ato nisën t’i përdornin aktet greviste si armë për të kërkuar të drejtat e tyre. Të drejta që shkeleshin me të dyja këmbët nga shefat meshkuj.

Sot, 8 marsi është pagëzuar si festa e femrës, e gruas, e nënës. Një femër zgjedh me kënaqësi të bëhet gruaja e dikujt dhe bekimi që merr është të bëhet nënë.

Femrës mjafton t’i ofrosh një shtepi dhe familjen, e ndërton pa mundimin më të vogël. Forca e dëshirës është shumë më e madhe se lodhja.

Femra është e vetmja që zgjedh me kënaqësi të punoj 24 orë në ditë në 7 ditë të javës dhe nuk ankohet. Cili mashkull do ta bënte këtë sakrificë? Asnjë!

Në videon e mëposhtme po realizohen intervista për një vend pune. Dhe kushti është të punojnë 7 ditë të javës, 24 orë dhe pa asnjë ditë pushim.

Vetëm një nënë mund ta bëjë një punë të tillë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Femra, kërkoni 8 mars çdo ditë!
Femra, kërkoni 8 mars çdo ditë!
https://1.bp.blogspot.com/-wVXckUtFxaU/WqHTRKp8tfI/AAAAAAAADZQ/3o2_gE-6SgURsjBEUjgZxsBeB6LDNgabACLcBGAs/s640/12235011_854494248002533_7428417402665629694_n-e1513958258106-508x470.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-wVXckUtFxaU/WqHTRKp8tfI/AAAAAAAADZQ/3o2_gE-6SgURsjBEUjgZxsBeB6LDNgabACLcBGAs/s72-c/12235011_854494248002533_7428417402665629694_n-e1513958258106-508x470.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/femra-kerkoni-8-mars-cdo-dite.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/femra-kerkoni-8-mars-cdo-dite.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy