Firmoset Memorandumi i mirëkuptimit Shqipëri-Itali

Drejtori i Aviacioni Civil Shqiptar Krislen Keri dhe Drejtori i Aviacionit Civil Italian Alessio Quaranta, kanë firmosur në Tiranë, Memorandumin e Mirëkuptimit, me synim forcimin e bashkëpunimit mes dy institucioneve.

Gjatë takimit Drejtori i “AAC” Keri, e njohu homologun Italian me zhvillimet në aviacionin shqiptar, sfidat dhe objektivat e të ardhmes, siç janë hapja e 2 aeroporteve, një në Vlorë dhe në Kukës.

Keri u ndal edhe te nismat e ndërmarra së fundmi, për të mbrojtur të drejtat e pasagjerëve dhe rritjen e sigurisë në aviacion, për të mos toleruar asnjë vonesë të paarsyeshme dhe mos informim të pasagjerëve.

Nga ana e tij Drejtori i Aviacionit Civil Italian Alessio Quaranta, vlerësoi zhvillimet e fundit në aviacionin shqiptar dhe shprehu gadishmërinë për të bashkëpunuar ngushtësisht me palën shqiptare për të përballuar disa nga sfidat që lidhen me rritjen e kapaciteteve, duke ofruar dhe asistencën e “AACI”, për trajnime të stafit si teknikisht dhe me ekspertizë.

Në memorandum palët bien dakort që të bashkëpunojnë në nivele të larta, për të standartizuar dhe harmonizuar praktikat dhe proçedurat në fushën e parrezikshmërisë në aviacion. Disa nga pikat kryesore të Memorandumit të Mirëkuptimit:

1. Parrezikshmëria në Aviacion, palët bien dakort për shkëmbyer informacion. Pala italiane ofron ekspertizën e saj përfshsirë dhe trajnime për operacione të ndryshme për inspektorët.

2. Palët do të vazhdojnë të ruajnë kontakte intensive për të respektuar të drejtat e pasagjerëve në aeroportet respektive, dhe angazhohen të marrin masat e nevojshme për të mos lejuar shkelje.

3. Autoriteti I Aviacionit Civil Italian, angazhohet për të dhënë asistentë dhe ekspertizë në hartimin e dokumentacioneve për çertifikimin, për programet shtetërore të sigurisë, për operimet e droneve etj.

Në përfundim të takimit, u ra dakort që palët të zhvillojnë disa takime të tjera, në nivel teknik, për të ruajtur nivelin e lartë të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7905,Camëri,108,Editorial,1689,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1769,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Firmoset Memorandumi i mirëkuptimit Shqipëri-Itali
Firmoset Memorandumi i mirëkuptimit Shqipëri-Itali
Firmoset Memorandumi i mirëkuptimit Shqipëri-Itali
https://2.bp.blogspot.com/-gDA9misiYMU/Wq29-wCRhhI/AAAAAAAAESU/ixh9GO5LIuI-qF0Rw8gQEYkvIMuHGd-ZACLcBGAs/s640/29340029_1938838609491895_6871660079778888151_n.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-gDA9misiYMU/Wq29-wCRhhI/AAAAAAAAESU/ixh9GO5LIuI-qF0Rw8gQEYkvIMuHGd-ZACLcBGAs/s72-c/29340029_1938838609491895_6871660079778888151_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/firmoset-memorandumi-i-mirekuptimit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/firmoset-memorandumi-i-mirekuptimit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy