Flet ambasadori rus në Tiranë: Akuzat e disa qeveritarëve, njëlloj si të Enver Hoxhës

Ambasadori i Rusisë në Tiranë thyen heshtjen në kulmin e akuzave mes qeverisë dhe opozitës për çështjen e kontratave të lobimit të PD-së. Në një intervistë për emisionin “Java” në “RTSH”, ambasadori rus Aleksandër Karpushin thotë se është habitur me qëndrimin e disa qeveritarëve që përpiqen të demonizojnë Rusinë me nojë retorikë të ngjashme me atë të Enver Hoxhës.

“Kohët e fundit na kanë habitur jashtë mase përpjekjet e disa mediave shqiptare, por edhe të disa përfaqësuesve të organeve shtetërore, për demonizimin e Rusisë. Të krijohet përshtypja që qëllimi i tyre është për të bindur qytetarët shqiptarë se vendi ynë është një “perandori e së keqes”, ndërsa “rus” do të thotë “armik”.

Deklaratat e fundit që kemi dëgjuar për “tentakulat e Moskës”, të cilat gjoja janë shtrirë në të gjithë rajonin e Ballkanit, ngjanë më së shumti me retorikën e kohës së Enver Hoxhës, por aspak me deklaratat e politikanëve të një vendi modern dhe demokratik.

Po të vazhdojmë të ecim me këto ritme, mund të arrijmë në një pikë kur edhe adhuruesit e Dostojevskit dhe Tolstoit do të stigmatizohen si “agjentët e Kremlinit”. Në mendimin tim, kjo është një tendencë shumë e rrezikshme” – tha Karpushin.

Ai mohoi përfshirjen e qeverisë ruse në zgjedhjet amerikane apo të çdo lloj vendi tjetër në politikën e brendshme./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Flet ambasadori rus në Tiranë: Akuzat e disa qeveritarëve, njëlloj si të Enver Hoxhës
Flet ambasadori rus në Tiranë: Akuzat e disa qeveritarëve, njëlloj si të Enver Hoxhës
https://1.bp.blogspot.com/-FktDKvf7keQ/Wqxy5myyLYI/AAAAAAAAEPE/0WRFjmp7Ne4gbrG7_aF8ZvqvTBsFTORygCLcBGAs/s640/Alexander-Karpushin-1024x615-300x300.gif
https://1.bp.blogspot.com/-FktDKvf7keQ/Wqxy5myyLYI/AAAAAAAAEPE/0WRFjmp7Ne4gbrG7_aF8ZvqvTBsFTORygCLcBGAs/s72-c/Alexander-Karpushin-1024x615-300x300.gif
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/flet-ambasadori-rus-ne-tirane-akuzat-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/flet-ambasadori-rus-ne-tirane-akuzat-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy