Flet eksperti/ Gazsjellsi i TAP, cilat do të jenë përfitimet e Shqipërisë

Ndërtimi i infrastrukturës për shpërndarjen e gazit në Shqipëri parashikohet të kushtojë rreth 440 mln euro. Sipas masterplanit të miratuar tashmë edhe në qeveri parashikohet që familjarët do të jenë të fundit që do të përfitojnë ndërsa gazifikimi parashikohet të ndodhë për një periudhë 20 vjecare.

Stavri Dhima, ekspert në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë sqaron se përparësi në vitet e para do të ketë përdorimi i gazit për prodhim energjie

Stavri Dhima: Investimi dhe shpërndarja është edhe më i madh akoma. Pra, nëse do të ndërtohet i gjithë ky rrjet në të gjithë ultësirën, përfshirë Tiranën, Durrësin, Lezhën, Shkodrën, Elbasanin, Lushnjen, Fierin dhe Vlorën, përfshirë edhe zonën e Korçës kryesisht, do të shkojë diku tek rreth 440 milionë euro.

Por si do të ndërtohet rrjeti i shpërndarjes së gazit në një kohë që kostoja është shumë e lartë. Sipas ekspertit të ministrisë zgjidhje është parë dhënia me konçesion, pavarësisht rekomandimeve të dhëna nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore për të bërë kujdes me konçensionet.

Stavri Dhima: Sistemi i shpërndarjes së gazit nëpër qytete është i hapur që të jetë edhe objekt konçensioni. Pra, një shoqëri e caktuar merr me konçension shpërndarjen e gazit në Tiranë dhe ajo bën gjithë infrastrukturën.

Gazsjellsi TAP parashikohet që të vihet në funksion në vitin 2020.Përdorimi i parë i tij është parashikuar që të jetë për vënien në punë të TEC-it të Vlorës dhe më pas të Korçës. Faza e dytë parashikohet të jetë lidhja në rrjet gazi për bizneset e mëdha si metalurgjia apo fabrikat e çimentos. Ndërsa në fazën e tretë parashikohet që të bëhet gazifikimi për familjet. /Oranews/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8358,Camëri,113,Editorial,1823,Ekonomi,448,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1360,Iliridë,259,Kosovë,2467,Kulture,661,Luginë,51,Moti,2,Politik,1818,Reportazh,164,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,518,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Flet eksperti/ Gazsjellsi i TAP, cilat do të jenë përfitimet e Shqipërisë
Flet eksperti/ Gazsjellsi i TAP, cilat do të jenë përfitimet e Shqipërisë
https://1.bp.blogspot.com/-qLzfa3-KXFY/WqSHwZWFOnI/AAAAAAAADnM/Hp3JgdQrMfUUJyj6R5K8JdIPcKdxaco7QCLcBGAs/s640/auto_Gazsjellesi-TAP-rinis-procesin-e-prokurimit21504818333.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-qLzfa3-KXFY/WqSHwZWFOnI/AAAAAAAADnM/Hp3JgdQrMfUUJyj6R5K8JdIPcKdxaco7QCLcBGAs/s72-c/auto_Gazsjellesi-TAP-rinis-procesin-e-prokurimit21504818333.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/flet-eksperti-gazsjellsi-i-tap-cilat-do.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/flet-eksperti-gazsjellsi-i-tap-cilat-do.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy