Foto/ Arkivat sovjetike tregojnë se personi që pagoi faturën milionëshe të PD, është ish-agjent i KGB-së

Evgeni Sheremetjev, ky është njëri prej emrave që investigimi i “Mother Jones” ka lidhur me Lulzim Bashën.

Biznesmeni rus është bashkëthemelues i “Biniatta Trade”, kompanisë fantazmë që pagoi rreth një milionë dollarë për llogari të Partisë Demokratike, në prag të zgjedhjeve të 25 qershorit.

Megjithatë, përpara se t’I futej me sukses rrugës së biznesit, duke siguruar edhe disa tendera nga qeveria ruse, Sheremetjev ka një të shkuar të errët.

Arkivat sovjetike, si dhe ky artikull bashkëngjitur tregojnë se në vitin 1988, pak përpara se të rrëzohej regjimi, ai ishte një funksionar i lartë i KGB-së.

Madje, një artikull i publikuar në mediat izraelite, tregojnë se Sheremetjev ishte një negociator i suksesshëm, në rastin e një pengmarrje që ndodhi në të njëjtin vit, duke siguruar lirimin e disa shtetasve hebrenj.

Në të njëjtën kohë, edhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shërbente si një agjent i KGB-së në Berlinin e Lindjes dhe duket se marrëdhënia midis dy personave është vendosur që në atë kohë.

Pothuajse 30 vjet më pas, Sheremetjev, i lindur në qytetin e Stravropolit, ka një aktivitet të suksesshëm biznesi, që përfshin një zyrë shërbimesh ligjore dhe disa aktivitete të tjera fitimprurëse.

Megjithatë, nuk dihet arsyeja përse ai, me dëshirë pagoi një pjesë të faturës së një milionë dollarëve, të përdorur për të influencuar rezultatin e zgjedhjeve në Shqipëri./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8358,Camëri,113,Editorial,1823,Ekonomi,448,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1360,Iliridë,259,Kosovë,2467,Kulture,661,Luginë,51,Moti,2,Politik,1818,Reportazh,164,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,518,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Foto/ Arkivat sovjetike tregojnë se personi që pagoi faturën milionëshe të PD, është ish-agjent i KGB-së
Foto/ Arkivat sovjetike tregojnë se personi që pagoi faturën milionëshe të PD, është ish-agjent i KGB-së
https://4.bp.blogspot.com/-f51Er6xJyCM/WqOmF8pTsSI/AAAAAAAADiM/e_hv0IbAuWQUAcumJYUERwwcy0FeET8FQCLcBGAs/s640/a-678x381.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-f51Er6xJyCM/WqOmF8pTsSI/AAAAAAAADiM/e_hv0IbAuWQUAcumJYUERwwcy0FeET8FQCLcBGAs/s72-c/a-678x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/foto-arkivat-sovjetike-tregojne-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/foto-arkivat-sovjetike-tregojne-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy