Fotot e rralla- Momentet kur iu dorëzua princ Wiedit kurora e Shqipërisë dhe pritja që shqiptarët i organizuan në Durrës në mars të 1914!

Wilhelm Wied qeverisi në Shqipëri nga periudha 7 mars 1914 deri me 3 shtator 1914, si përzgjedhje e Fuqive të Mëdha. Për t’i dorëzuar kurorën, një delegacion shqiptar i kryesuar nga Esat Toptani do të udhëtonte në New Wied ku u organizua edhe një ceremoni e posaçme. E kjo ceremoni është mbuluar mediatikisht edhe nga “L’illustrazione Italiana”, një nga revistat javore më të njohura të Italisë. Në numrin e datës 1 mars 1914, revista ka publikuar fotot e ceremonisë së 21 shkurtit ku delegacioni shqiptar po futet në kështjellë për të kryer ceremoninë. Fotot tregojnë kështjellën e princ Wiedit, Esat Pashën që në një karrocë që po udhëton drejt kështjellës dhe harkun me stemë shqiptare.

“Në fillim të marsit në brigjet përballë Adriatikut do të përmbushet një ngjarje historike. Shqipëria e pavarur dhe e lirë, sikursa tha Esat Pasha në kështjellën e New Wied, do të jetë më në fund një shtet i organizuar dhe modern, që do t’ia besojë fatin e saj një princi, një sovrani të shumëdëshiruar, princit Wilhelm Wied” shkruhet në reportazhin e revistës që paralajmëron se për ceremoninë e ardhshme që do të zhvillohej në Shqipëri, kishte një të dërguar të posaçëm; Aldo Molinarin.

Gjatë kësaj ceremonie do të kishte jo pak diskutime, për faktin se në momentin e dorëzimit të kurorës, kreu i delegacionit shqiptar do t’i drejtohet Wiedit si “Mbret” dhe jo si Princ.

Para se të vinte në Shqipëri, Wiedi zhvilloi një seri takimesh diplomatike. Më pas, ai u nis nga Trieste me 5 mars 1914 mbi anijen austro-hungareze “Taurus”, i shoqëruar nga një flotë anijesh ndërkombëtare që përbëhej nga anije të Francës, Anglisë dhe Italisë.

Pritja në Durrës

Një mbulim më të zgjeruar mediatik do t’i kushtonte revista italiane ardhjes së princit në Durrës. Në fotot e publikuara nga revista italiane shfaqen momente nga pritja e mbërritjes së anijes në Durrës, mbërritja e princit, fjalimi i tij, turma e njerëzve etj.

“Sovrani hyn në mbretërinë e tij, në Durrës, mes entuziazmit të popullit shqiptar” shkruan revista. “Vullneti im do të hyjë direkt në organizimin e shtetit, por vendi do të ketë përfaqësuesit e tij, një senat, gjysma e të cilit do të zgjidhet nga unë e gjysma nga populli” citon revista të ketë thënë në fjalimin e tij Wiedi.

Ndërkohë, revista ka bërë një profil të kryeministrit të përzgjedhur.

“Është emëruar kryeministri Turhan Pasha, një shtetar musliman i njohur, ish ambasador turk në Romë, Peterburg, me shpirt reformator, e si mbreti i ri, me qëllime të mira” evidentohet në reportazhin italian.

Wiedi do të formonte qeverinë e re me 17 mars ndërsa Durrësi do të ishte kryeqytet i vendit.

Ai u largua nga shqipëria me 3 shtator 1914, vetëm 6 muaj nga marrja e detyrës./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fotot e rralla- Momentet kur iu dorëzua princ Wiedit kurora e Shqipërisë dhe pritja që shqiptarët i organizuan në Durrës në mars të 1914!
Fotot e rralla- Momentet kur iu dorëzua princ Wiedit kurora e Shqipërisë dhe pritja që shqiptarët i organizuan në Durrës në mars të 1914!
https://4.bp.blogspot.com/-17N3jg_ZjM8/WqcZtN1bk0I/AAAAAAAADx8/03b6kj_p8cgFOQZvUNg0Z6MDQkzLpvrOACLcBGAs/s640/princ-vidi-765x383.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-17N3jg_ZjM8/WqcZtN1bk0I/AAAAAAAADx8/03b6kj_p8cgFOQZvUNg0Z6MDQkzLpvrOACLcBGAs/s72-c/princ-vidi-765x383.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fotot-e-rralla-momentet-kur-iu-dorezua.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fotot-e-rralla-momentet-kur-iu-dorezua.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy