Fotot e rralla/Korça para një shekulli

Qyteti më i veçantë në Shqipëri ka qenë gjithmonë dashuria e objektivit të fotografit. Me një strukturë interesante, me vilat e ulëta, ndërtesat karakteristike dhe pazarin piktoresk, prej një shekulli Korça rrezaton imazhin e një qyteti evropian. Dhe kështu ka mbetur dhe sot. Edhe pse Korça çdo ditë e më shumë modernizohet, qytetarët e saj por dhe politika përpiqen të ruajnë karakteristikat e këtij qyteti që jo më kot është quajtur Parisi i vogël shqiptar. Në një koleksion të veçantë nga Niko Kotherja, i cili përkujdeset që memorien e qytetit të tij ta ekspozojë në rrjetet sociale, kemi zgjedhur një album fotografik që daton që nga viti 1906. Të bën përshtypje arkitektura e veçantë, përmendoret, kalldrëmet, pastërtia. Për gjithë nostalgjikët e këtij qyteti… ja pamjet e rralla./ZgjohuShqiptar.info

Korça 1905


Korça 1906


Pedonalja para 90 vitesh


Pazari i Korçës


foto 1929


Kinema Luksi


Në vitet 30-të


Kartolinë e viteve 30-të


Në vitet 50-të


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8417,Camëri,113,Editorial,1845,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2483,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,169,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fotot e rralla/Korça para një shekulli
Fotot e rralla/Korça para një shekulli
Fotot e rralla/Korça para një shekulli
https://1.bp.blogspot.com/-mq8dWrPhSDY/Wq2HksqqseI/AAAAAAAAU_c/e9ecrmb_KeURsOkAU0fjspKK79k0bEQZgCLcBGAs/s640/pedonalja-para-90-vitesh-640x380.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mq8dWrPhSDY/Wq2HksqqseI/AAAAAAAAU_c/e9ecrmb_KeURsOkAU0fjspKK79k0bEQZgCLcBGAs/s72-c/pedonalja-para-90-vitesh-640x380.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fotot-e-rrallakorca-para-nje-shekulli.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fotot-e-rrallakorca-para-nje-shekulli.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy