Fruthi “pushton” Serbinë, Presheva pa spital. Shqiptarët atje të lënë në mjerim... (VIDEO)

Epidemia e fruthit është përhapur me ritme të shpejta në Serbi, duke prekur edhe zonën e Preshevës, e banuar me shqiptarë. Në mungesë të një spitali, shtëpia e shëndetit është mbipopulluar nga banorët, por autoritetet kanë deklaruar se kanë marrë masa për t’i bërë ballë fluksit.

Epidemia e fruthit ka përfshirë Serbinë. Mijëra njerëz vuajnë nga sëmundja dhe ndër to gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në një pjesë të tyre në jug të Serbisë. Shqiptarët e Preshevës ndodhen në zonë kufitare nga të dyja anët dhe është shpallur si zonë e prekur.

Driton Salihu, drejtor i Shtëpisë së Shëndetit, Preshevë: “Epidemia e fruthit në zonën e Preshevës është shpallur zyrtarisht më datë 6 Mars nga Instituti i Shëndetit Publik”.

Në nivelin e Serbisë janë infektuar rreth 4 mijë persona. Ministria ka bërë apel tek qytetarët që të ndjekin udhëzimet për vakcionim. Shumë prej tyre hamenden nëse duhet ta bëjnë një gjë të tillë.

Desaret Murati, mjek: “Vaksinimi tani për tani tek të rriturit nuk aplikohet, por aplikohet vetëm te fëmijët e vegjël”.

Presheva nuk ka spital, por një qendër të mjekësisë familjare, ku mund të shtrihen pacientët e prekur. Autoritet thonë se kanë marrë masa për t’u përballur me epideminë.

Driton Salihu, drejtor i Shtëpisë së Shëndetit, Preshevë: “Shtëpia e Shëndetit në Preshevë ka marrë të gjitha masat për mbrojtjen e ngarkesës nga kjo sëmundje. Në radhë të parë higjena, pastaj mbrojtjen e personelit tonë mjekësor nga kjo sëmundje. Si dhe kemi formuar ekipe speciale, të cilat kontrollojnë familjarët e atyre që tashmë janë prekur nga kjo sëmundje”.

Në Serbi kanë vdekur dhjetëra njerëz si pasojë e kësaj epidemie dhe rastet e infeksionit vazhdojnë çdo ditë./ZgjohuShqiptar.info


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fruthi “pushton” Serbinë, Presheva pa spital. Shqiptarët atje të lënë në mjerim... (VIDEO)
Fruthi “pushton” Serbinë, Presheva pa spital. Shqiptarët atje të lënë në mjerim... (VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-7BIkHVa4wNA/Wq8uw55sf_I/AAAAAAAAEfw/1QuPWHUeSokPM_PLtdGlAW002Jyf1HDMwCLcBGAs/s640/fruthi-serbi-933x445.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-7BIkHVa4wNA/Wq8uw55sf_I/AAAAAAAAEfw/1QuPWHUeSokPM_PLtdGlAW002Jyf1HDMwCLcBGAs/s72-c/fruthi-serbi-933x445.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fruthi-pushton-serbine-presheva-pa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/fruthi-pushton-serbine-presheva-pa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy