Gjuha shqipe mbërrin në Kanada. Shqiptarët ndërtojnë “Shtëpinë e Shqiptarit”

Shqiptarët në Kanada kanë në projektin e tyre ndërtimin e “Shtëpisë së Shqiptarit” ku do të dedikohet aktiviteteve kulturore dhe hapjes së klasave të mësimit të gjuhës shqipe, kjo u bë e ditur në takimin e Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko me përfaqësuesit e Shoqatës Shqiptare të Hamiltonit.

Në takim ministri, Majko shoqërohej nga homologu i tij nga Kosova Dardan Gashi dhe ambasadorët e të dyja vendeve, u njoh me punën dhe potencialin e shoqatës, raporton ata.

Përfaqësuesit e shoqatës informuan ministrin Majko lidhur me projektin e ngritjes se “Shtëpisë së Shqiptarit”, siç do te quhet qendra që do t’i dedikohet aktiviteteve kulturore shqiptare, si dhe kurseve të gjuhës shqipe”, u tha në takim.

Duke e cilësuar diasporën në Kanada si një fenomen, për shkak të përfshirjes së madhe të intelektualëve, Ministri Majko i informoi të pranishmit lidhur me hapat e ndërmarrë në bashkëpunim me Kosovën, për ta trajtuar komunitetin shqiptar si një të tërë.

“U fol për marrëveshjet dypalëshe lidhur me diasporën, si ato për hapjen e qendrave të përbashkëta kulturore në të gjithë boten dhe për fushën e arsimit. Për Ministrin, arsimi ka një rëndësi të veçantë. “Nëse nuk do të kujdesemi për identitetin tonë do të humbasim mijëra të rinj pa bërë asnjë luftë”, ishte komenti i ministrit Majko.

Ai e cilësoi përfshirjen e mësimit të gjuhës shqipe në sistemin e brendshëm shkollor, si një prej arritjeve më të rëndësishme dhe shtoi se do të përpiqej që të nxiste shtrirjen e këtij standardi edhe në rajone të tjera.

Shoqatës Shqiptare të Hamiltonit që prej 23 vitesh vepron për promovimin e kulturës dhe vlerave kombëtare, si dhe për integrimin e komunitetit shqiptar në Kanada./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjuha shqipe mbërrin në Kanada. Shqiptarët ndërtojnë “Shtëpinë e Shqiptarit”
Gjuha shqipe mbërrin në Kanada. Shqiptarët ndërtojnë “Shtëpinë e Shqiptarit”
https://3.bp.blogspot.com/-zbvMQcWIL5E/WqHQvHP6E5I/AAAAAAAADYo/Z89xO9i-3Jg1aLj5mZ-6AsfP1QC5rdMxACLcBGAs/s640/majko.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-zbvMQcWIL5E/WqHQvHP6E5I/AAAAAAAADYo/Z89xO9i-3Jg1aLj5mZ-6AsfP1QC5rdMxACLcBGAs/s72-c/majko.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/gjuha-shqipe-mberrin-ne-kanada.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/gjuha-shqipe-mberrin-ne-kanada.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy