Gra politikane, sa e vështirë!

Majlinda Bregu është e para shqiptare që synon drejtimin e një institucioni të rëndësishëm ndërkombëtar me mbështetje të Bashkimit Europian, ndërsa ka aplikuar për Sekretare të Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal.

Ajo ka mbështetjen e qeverisë në garën me ish-kryeministrin malazez dhe në një aktivitet në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, ajo pohoi se nuk ishte aspak e kompleksuar nga ky fakt, teksa lobimi ndërkombëtar i zonjës Bregu vazhdon.

Për herë të parë, e them sinqerisht, shoh një përpjekje mbarëkombëtare për të mbështetur një grua që kandidon për një pozicion të rëndësishëm dhe për t’i dhënë Shqipërisë atë që meriton”, deklaroi Bregu.

U rikonfirmua që nuk ka zgjerim të koalicionit, por një pjekuri nga ana e shoqërisë shqiptare dhe institucioneve shqiptare”, u shpreh ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

Para se Majlinda Bregu të hynte në politikë dhe të drejtonte për vite me radhë Ministrinë e Integrimit, ajo ishte pedagoge, gazetare dhe aktiviste në mbrojtje të drejtave të grave. Tashmë, distante nga politika aktive, ka një të vërtetë për gratë që duan të bëhen politikane: “Nuk do ju them sa e mrekullueshme është që të jesh grua në politikë; se sa i mirë është sistemi i kuotave; sa zbutet Parlamenti kur ka më shumë gra aty; sa të devotshëm janë burrat që të dëgjojnë kur ti bën një fjalim të mirë. Nuk është kështu”.

Ish-drejtorja e Arkivës Qendrore të Shtetit, Nevila Nika tregoi gratë për të cilat shqiptarët duhet të krenohen dhe që pak mund të njihen: “Vera Bogdo, e para juriste në Shqipërinë e viteve ’30 apo Musine Kokalari”.

Ndërsa vitet kanë kaluar, pjesëmarrja e grave në politikë, qeveri qendrore apo pushtet vendor, është rritur edhe falë caktimit të kuotave gjinore, por aktivistja tjetër e të drejtave të grave, ish-ministrja dhe deputetja Eglantina Gjermeni, thotë se shifrat nuk mjaftojnë: “Nëse kemi arritur fitore me numrat, duhet të arrijmë shumë më tepër me programe e projekte”.

Fakt është se edhe pse ligji detyron që në tre kandidatë për në Kuvend, një të jetë grua, thuajse të gjitha partitë pas një procesi zgjedhor gjobiten dhe penalizohen nga KQZ, për shkak të mosrespektimit të kuotës./dita/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gra politikane, sa e vështirë!
Gra politikane, sa e vështirë!
https://2.bp.blogspot.com/-plyYshlwEn4/WqF00hqiIAI/AAAAAAAAUPI/Q-9LtbvOqEYFjWlT3FnYWjf9J8C4O4caQCLcBGAs/s640/bregu-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-plyYshlwEn4/WqF00hqiIAI/AAAAAAAAUPI/Q-9LtbvOqEYFjWlT3FnYWjf9J8C4O4caQCLcBGAs/s72-c/bregu-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/gra-politikane-sa-e-veshtire.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/gra-politikane-sa-e-veshtire.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy