Grekët: Pirro Dhima, patrioti i shtirur, që zgjodhi Greqinë për përfitime personale dhe famë

Shprehja që e bëri të njohur dhe shoqëroi rrugëtimin e tij si rekordmen i botës dhe kampion Olimpik ishte se çdo peshë e ngritur kishte një motiv, “Për Greqinë”.

Pirro Dhima, djali nga Himara që i dha Greqisë 3 medalje të arta olmipike dhe shumë medalje të tjera 12 vjet pas Olimpiadës së fundit që u mbajt në Athinë në 2004, akuzohet publikisht se patriotizmin e shiti në emër të famës dhe përfitimeve personale.

Gazeta greke “Avgi (Avji)” shkruan se në emër të suksesit që shënoi peshëngritja dhe disa peshëngritës të ardhur nga Shqipëria, u shpenzuan shumë para për të ngritur një infrastrukurë sportive, që pas brezit të Pirro Dhimës nuk prodhoi asgjë, asnjë medalje dhe asnjë kampion në peshëngritje.

Pyetja që bëhet është, a duhet të përgjigjet Pirro Dhima për këtë dështim, jo vetëm për garancitë që ofroi, por edhe për përfshirjen e tij më pas në politkë me socialistët e PASOK-ut.

Ish-peshëngritësi ka reaguar duke lajmëruar padi për shpifje dhe fyrje personale ndaj gazetës në fjalë.

Së fundmi Pirro Dhima nënshkroi një kontratë me Federatën Amerikane të Peshëngritjes për të ngritur më nivele olimpike këtë sport në Shtetet e Bashkuara./Perktheu ne shqip: ZgjohuShqiptar.info

Origjina: http://www.protothema.gr/greece/article/603380/evalan-sto-stohastro-ton-…
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Grekët: Pirro Dhima, patrioti i shtirur, që zgjodhi Greqinë për përfitime personale dhe famë
Grekët: Pirro Dhima, patrioti i shtirur, që zgjodhi Greqinë për përfitime personale dhe famë
Grekët: Pirro Dhima, patrioti i shtirur, që zgjodhi Greqinë për përfitime personale dhe famë
https://1.bp.blogspot.com/-4MCAzBr4rxU/Wp7lwHXX23I/AAAAAAAAUE8/1VS5cXtZnecQjvEodLK39HZhTxISp2QfACLcBGAs/s640/pirro-2-620x330.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4MCAzBr4rxU/Wp7lwHXX23I/AAAAAAAAUE8/1VS5cXtZnecQjvEodLK39HZhTxISp2QfACLcBGAs/s72-c/pirro-2-620x330.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greket-pirro-dhima-patrioti-i-shtirur.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greket-pirro-dhima-patrioti-i-shtirur.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy