Greqia "godet" Tiranën: Çështja çame nuk ekziston, ëndërroni për Shqipërinë e Madhe

Antoni Beza, zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave për periudhën 10 tetor 2005 – 9 tetor 2009, në një shkrim të tij për “Himara.gr”, është shprehur se normalizimi i marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Greqisë, do të ndikojë dhe në marrëdhëniet e Athinës dhe Ankaranë, që kohët e fundit kanë qenë shumë të tensionuara, shkruan Tirana Today.

Më tej ai është shprehur se pala greke duhet të bëjë rezistencë dhe të mos lëshuar pe për çështjen çame, por të vijojë të ëndërrojë për “Shqipërinë e Madhe”.

“Megjithëse Tirana dhe Athina përcjellë optimizëm se negociatat, e kryera në mënyrë të fshehtë në nivel të Ministrave të Jashtëm, do të sjellin pranverën në marrëdhëniet shqiptaro-greke, ka prova të forta për palën greke, e cila do të tolerojë në lidhje e çështjen çame.

Kryeministri shqiptar Edi Rama, ka kërkuar të drejtat e çamëve, dhe se pala greke është më afër mendimit të palës shqiptare sasa kundërshtimit të saj.

Natyrisht, zgjidhja e mosmarrëveshjeve me Shqipërinë do të jetë e mirëpritur për të grumbulluar kapital të çmuar diplomatik në çështjen kritike të marrëdhënieve tona me Turqinë. Por, pavarësisht nga çështja e zonave detare, pala greke duhet t’u japë fund kërkesave të pabaza shqiptare për të ashtuquajturën “çështja çame.”

Ideja “Shqipërisë së Madhe” po bëhet gjithnjë e më i përhapur në vitet e fundit në vendin fqinj. Nëse këto zëra irredentiste ishin produkte të një grupi margjinal apo ekzistues vetëm si një lojë komunikimi për konsum të brendshëm, atëherë gjërat nuk do të jetë alarmante. Por ky nuk është rasti. Pikëpamjet irredentiste janë të pozitës zyrtare të qeverisë dhe ideologji dominuese në institucionet intelektuale dhe media.

Që nga viti 1994 Kuvendi i Shqipërisë, duke u përpjekur për paralele midis çështjes së çamëve me holokaustit të hebrenjve të vendosura unanimisht më 27 qershor (1944), një “ditë” me gjenocidin ndaj çamëve”, ndërsa Ministria e Kulturës shqiptare ka financuar Në 2012 ndërtimin e”Monumentit për egërsi e grekëve “, në zonën në mes të Murcia dhe Tzara, pranë kufirit greko-shqiptar” është shprehur Antoni Beza./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia "godet" Tiranën: Çështja çame nuk ekziston, ëndërroni për Shqipërinë e Madhe
Greqia "godet" Tiranën: Çështja çame nuk ekziston, ëndërroni për Shqipërinë e Madhe
https://2.bp.blogspot.com/-naG6lO-xCAA/Wqh_rtyPzPI/AAAAAAAAD7k/0k3voeptUQQgs6uc2rBdSRxIOElN9-V3ACLcBGAs/s640/image-130-640x381.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-naG6lO-xCAA/Wqh_rtyPzPI/AAAAAAAAD7k/0k3voeptUQQgs6uc2rBdSRxIOElN9-V3ACLcBGAs/s72-c/image-130-640x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greqia-godet-tiranen-ceshtja-came-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greqia-godet-tiranen-ceshtja-came-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy