Greqia po avancon procedurat për kërkimin e naftës në Jon, ndërsa Shqipëria në vend numëro

Kompania Shtetërore e Administrimit të Hidrokarbureve në Greqi (EDEYA), shpalli zyrtarisht të hënën, pjesëmarrësit në tenderat për kërkimin e hidrokarbureve në zonat e detit Jon dhe Jugperëndim të Kretës.

Ato janë Hellenic Petrolium dhe kompanitë shumëkombëshe Total, ExxonMobil dhe REPSOL.

Nuk mori pjesë Energean, e cila kishte shfaqur interes për rajonin e Jonit. Afati i fundit për shprehjen e interesave skadonte të martën dhe sipas EDEY propozimet janë: Konsorciumi Total – ExxonMobil – HEPO për kërkimet në detin e Kretës Perëndimore dhe Jugperëndimore dhe Repsol – ΕΛΠΕ për kërkimet në detin Jon.

Repsol së bashku me Hellenic Petroleum, është edhe partner i koncesioneve të tjera të Energean në Greqinë lindore, – raporton grekja Kathimerini, e cituar nga portali ResPublica.

“Procesi i tenderimit shkoi mirë, në përputhje me të gjitha parashikimet ligjore. EDEYA do të vazhdojë me intensitet vlerësimin e tofertave me qëllim dorëzimin në Ministrinë e Mjedisit dhe Energjisë për ndarjen e zonave të koncesionit”- theksohet në njoftimin për shtyp. Presidenti dhe CEO i EDEYA, tha se procesi i vlerësimit të përfundojë deri në maj./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia po avancon procedurat për kërkimin e naftës në Jon, ndërsa Shqipëria në vend numëro
Greqia po avancon procedurat për kërkimin e naftës në Jon, ndërsa Shqipëria në vend numëro
Greqia po avancon procedurat për kërkimin e naftës në Jon, ndërsa Shqipëria në vend numëro
https://2.bp.blogspot.com/-q-92RAfEwGc/Wp-e6eA4GgI/AAAAAAAAUHY/2ZrY9IyoSukOA6MQcVo0S35zLedN4RUzgCLcBGAs/s640/deti_2018_03_05_21-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-q-92RAfEwGc/Wp-e6eA4GgI/AAAAAAAAUHY/2ZrY9IyoSukOA6MQcVo0S35zLedN4RUzgCLcBGAs/s72-c/deti_2018_03_05_21-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greqia-po-avancon-procedurat-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/greqia-po-avancon-procedurat-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy