Haradinaj për BBC: I gatshëm ta falë Serbinë, por jo të harrojmë

Përderisa mijëra kosovarë vazhdojnë të jenë të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë që la mijëra viktima civile për shumicën e të cilëve ende nuk është vënë drejtësia në Serbi, ish-komandanti i UÇK-së që ka humbur edhe vet familjarë gjatë luftës, tash kryeministër i vendit, Ramush Haradinaj është shprehur i gatshëm t’i falë serbët, apo autoritetet serbe, shkruan Insajderi.

Ndonëse Serbia ende nuk ka kërkuar falje për krimet që ka bërë gjatë luftës në Kosovë, kryeministri i vendit, është shprehur i gatshëm ta falë Serbinë

Haradinaj ka thënë se Kosova është e gatshme ta falë Serbinë por jo ta harrojë atë çfarë ka bërë.

“Vendi i tij është i gatshëm ta falë Serbinë, por jo të harrojë atë që ka bërë ky vend. Gjithashtu mendojmë se është koha për ta bërë një gjë të tillë”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj është pyetur edhe për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, teksa kryeministri është shprehur kategorikisht kundër kësaj ideje.

“Kjo çështja e territoreve ka qenë gjithmonë në Ballkan dhe të gjitha kufijtë aktual janë për shkak të një lufte që ka ndodhur në të kaluarën nëse ne e hapim këtë çështje, kjo nuk do të mbyllet kurrë dhe ne e kemi ende dhimbjen nga lufta e fundit prandaj nuk duam ta hapim përsëri”, ka thënë Haradinaj për BBC.

2 mijë e 466 kosovar vazhdojnë të jenë të zhdukur sipas të dhënave zyrtare të bëra nga Komisionit Ndërkombëtarë për Personat e Pagjetur./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Haradinaj për BBC: I gatshëm ta falë Serbinë, por jo të harrojmë
Haradinaj për BBC: I gatshëm ta falë Serbinë, por jo të harrojmë
https://1.bp.blogspot.com/-88Z9ElINDf0/WpijDXWHS0I/AAAAAAAAC5c/NG5M4y2aqjYCscazOspzva-CYeAYVn4WwCLcBGAs/s640/Untitled.jpgt_-1200x630.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-88Z9ElINDf0/WpijDXWHS0I/AAAAAAAAC5c/NG5M4y2aqjYCscazOspzva-CYeAYVn4WwCLcBGAs/s72-c/Untitled.jpgt_-1200x630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/haradinaj-per-bbc-i-gatshem-ta-fale.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/haradinaj-per-bbc-i-gatshem-ta-fale.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy