Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut

Një dëshmi e rrallë e masakrave greke, e detajuar në numrin e shtëpive të djegura dhe grabitura,  me emrat e gjithë fshatrave

Ndonjëherë janë bërë polemika në lidhje me krimet greke në territorin tonë gjatë Luftës së Parë Botërore. Grekët përdorin tezën se këto krime janë bërë nga shqiptarë ortodoksë që ndiheshin si grekë, etj. Dhe më në fund, si shenjë e kohërave që po kalojmë, për këto krime flitet thuajse pak dhe me burime shqiptare.

Për të dhënë një version të plotë të kësaj masakre, kryer kur nuk kishte televizione dhe media, kur  lufta ishte shtrirë në shumë pjesë të Evropës, po ju sjellim një dëshmi të pakundërshtueshme. Një hartë të ushtrisë franceze, ku flitet për fshatra, të djegur (incendie), të grabitur (pillé) , të djegur dhe të grabitur, si dhe totalisht të djegur (totalement incendie). Statistikat kriminale janë aq të plota sa francezët bëjnë dhe ndarje : fshatra ku janë djegur 30, 50, deri në 540 shtëpi. Si në një simbolikë dramatike, fshatrat e masakruar kanë ngjyrën e kuqe të gjakut dhe të zjarrit.

Nuk jepen statistika të hartëzuara të vrasjeve. Por është lehtësisht e kuptueshme  të imagjinohet se sa vrasje janë bërë në zona të banuara të mëdha dhe të vogla.

Pasaktësia e madhe në hartë është se ato quhen fshatra të banuara nga grekët.  Shqipëria e Jugut quhet  dhe Epir i Veriut sipas emërtimit grek. Qartësisht janë fshatra edhe me 100% banorë shqiptarë, ortodoksë, ose jo. Dhe nëse është kështu si thotë harta, i bie që fshatrat të jenë djegur nga shqiptarët, diçka e paimagjinueshme./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut
Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut
Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut
https://3.bp.blogspot.com/-7Nui3Kl8aS0/Wpw3suaK3SI/AAAAAAAAT6o/lwHBXAM-F383w97Sotbd1jXTOEhkzZo6gCLcBGAs/s640/wp-1489948609031-640x348.png
https://3.bp.blogspot.com/-7Nui3Kl8aS0/Wpw3suaK3SI/AAAAAAAAT6o/lwHBXAM-F383w97Sotbd1jXTOEhkzZo6gCLcBGAs/s72-c/wp-1489948609031-640x348.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/harta-greke-e-gjakut-dhe-e-zjarrit-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/harta-greke-e-gjakut-dhe-e-zjarrit-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy