Heqja e apostilit me Greqinë, çfarë përfitojnë emigrantët?

Vendimi më i fundit i Greqisë është të heqë rezervën për vulën apostile me Shqiperinë, gjë që i mundëson çdo shtetasi shqiptar kursimin minimal të 30 eurove për çdo dokument që i nevojitet.

Ky vendim është përshëndetur nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, e cila shprehet se; “Ky vendim i qeverisë greke përbën një angazhim të përmbushur në kuadër të dialogut dypalësh Shqipëri-Greqi për çështjet e mbetura pezull prej një kohe të gjatë”.

Sipas MEPJ, vetëm gjatë vitit 2017, kostot e qytetarëve shqiptarë,si rrjedhojë e aplikimit të vulës apostile nga autoritetet greke, kanë kapur vlerën e 6.7 milionë euro.

Ky vendim i qeverisë greke duket se është produkt i ardhur nga dialogu i zhvilluar mes saj dhe Shqipërisë, si dhe nga angazhimi për të cuar në një nivel më të lartë marrëdhënien strategjike mes dy vendeve .

Vula apostile, sic ka bërë me dije Ministri Bushati, është një nga pikat e diskutuara në shportën e cështjeve të përditshmërisë, e cila mesa duket ka marrë dakortësinë e palës greke më dt 26 shkurt të këtij viti.

Por, cfarë është vula apostile?

Vula Apostile është një regjim për legalizimin e dokumenteve. Ajo ul ndjeshëm jo vetëm një pjesë të madhe të kostos së një legalizimi, por edhe burokracitë për kryerjen e këtij veprimi.

Tashmë eviton detyrimin e qytetarit ta paraqesë këtë dokument edhe në Ambasadën përkatëse, që të njihet nga autoritetet në atë vend. Me fillimin e regjimit të vulës apostile, dokumenti bëhet i njohur për 82 vende anëtare të kësaj Konvente.

Efekti financiar me regjimin e vulës Apostile do bëjë të mundur uljen në mënyrë drastike të kostos së dokumentave të kërkuar, pra; nga 30 euro që paguhet aktualisht, do paguhet vetëm 200 lekë të reja.

Heqja e rezervës për vulën Apostile, hap rrugën edhe për lëshimin e certifikatave, por lëshimi i tyre bëhet me marrëveshje ose në bazë të reciprocitetit.

Në total, përpunohen rreth 210 mijë dokumenta në vit, me destinacion Greqinë, që po të shumëzohen me 32 euro, i kursehen xhepave të qytetarëve miliona euro./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Heqja e apostilit me Greqinë, çfarë përfitojnë emigrantët?
Heqja e apostilit me Greqinë, çfarë përfitojnë emigrantët?
Heqja e apostilit me Greqinë, çfarë përfitojnë emigrantët?
https://3.bp.blogspot.com/-s79T_ITHMQg/WpfKuQKHmnI/AAAAAAAATuo/oLHf37GKZBI0NlOfXJo_zIRXkdT3hCvrgCLcBGAs/s640/screenshot-6_1519806325-5228042-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-s79T_ITHMQg/WpfKuQKHmnI/AAAAAAAATuo/oLHf37GKZBI0NlOfXJo_zIRXkdT3hCvrgCLcBGAs/s72-c/screenshot-6_1519806325-5228042-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/heqja-e-apostilit-me-greqine-cfare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/heqja-e-apostilit-me-greqine-cfare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy