Historia antike e Durrësit nën këmbët gjigande të betonit

Një grusht punëtorësh po merren me punë të vogla në pjesën ku nuk u bllokuan punimet në projektin “Veliera”, përpara portit detar në Durrës. Këmbët gjigante të betonit nuk kanë dale ende në sipërfaqje, ndërkohë që bazamenti i tyre tashmë është hedhur.

Ritmi i punimeve pritet të shtohet pas tenderit të ri që ka hapur bashkia e Durrësit për një pjesë tjetër të projektit. Më konkretisht, fazën e tretë e cila parashikon risistemin e trotuareve, vendosjen e gjelbërimit, ndriçimit etj. Sipas dokumentit të publikuar në buletinin e Agjencisë së Prokurimit Publik janë mbi 65 milion lekë që janë vënë në dispozicion nga kjo bashki, për punimet e reja….

Këto janë bazamentet e dy këmbëve të Velierës që ndodhen në zonën arkeologjike të kategorisë A, puna është ndërprerë në këtë pjesë që kur nisën proceset gjyqesore dhe hetimet e prokurosisë.

Gjykata ka konfirmuar më 13 shkurt pezullimin e punimeve në zonen ku u zbuluan rrënojat arkeologjike, megjithatë bashkia nuk ka pritur zbardhjen e vendimit për të hapur tenderin e ri.

Beteja ligjore ka qenë e gjatë dhe shoqëria civile ka luftuar fort. Vendimi i gjykatës la të pakënaqur dhe shoqërinë civile e cila kërkoi pezullimin dhe ndërprerjen e krejt projketit. Lorisa Ylli, aktiviste e shoqërisë civile për çështjen “Veliera” thotë se bashkia nuk po ndalet në realizimin e projektit.

“Morëm informacion se në këshillin bashkiak tashmë ka kaluar dhe një fond i dytë për çështjen Veliera, ndërkohë që ne prisnim anulimin total të projektit”, thotë Lorisa Ylli.

Frika është që përmes hapësirave procedurale, apo vendimeve që mund të merren, qeveria dhe bashkia e Durrësit të zbatojnë deri në fund ndërtimin e Velierës, duke gjetur zgjidhje si ajo e murit antik, pjesë e Torres Veneciane, që u zbulua gjatë ndërtimit të një pallati rreth 15 vite më parë, përfundoi i humbur brenda vetë pallatit gjigant…./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7936,Camëri,108,Editorial,1701,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Historia antike e Durrësit nën këmbët gjigande të betonit
Historia antike e Durrësit nën këmbët gjigande të betonit
https://3.bp.blogspot.com/-2eyysrO3-vg/WqSIpKaVdpI/AAAAAAAADnc/M4fUqpR5L7YFsOXmrgR2z7iCy9J0zhvYwCLcBGAs/s640/screenshot-8_1520698604-2450551.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-2eyysrO3-vg/WqSIpKaVdpI/AAAAAAAADnc/M4fUqpR5L7YFsOXmrgR2z7iCy9J0zhvYwCLcBGAs/s72-c/screenshot-8_1520698604-2450551.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/historia-antike-e-durresit-nen-kembet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/historia-antike-e-durresit-nen-kembet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy